Kibris Gerçek

“Kıbrıslı Türklerin kendi kendini yönetme isteği tarihsel arka planımızın temelidir”

“Kıbrıslı Türklerin kendi kendini yönetme isteği tarihsel arka planımızın temelidir”
03 Ekim 2022 - 12:08

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, annesinin rahatsızlığı nedeniyle, Meclis Genel Kurulu‘na katılamadı.

CTP Genel Sekreteri, Milletvekili Asım Akansoy, CTP adına Meclis açılışında yaptığı konuşmada, hükümetin meşruiyetini yitirdiğini kaydederek, yapılan araştırmalarda kurumlara olan güvenin ciddi şekilde azaldığına işaret etti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri, Milletvekili Asım Akansoy, yeni yasama yılının ilk gününde Cumhuriyet Meclisi’nde konuştu. Siyasetin ve demokrasinin öznesinin halk olduğunu kaydeden Akansoy, halkın görüşlerini, sosyal değerlerini, kimliğini, beklentilerini ve ortak çıkarlarını yansıtmayan bir siyasetin çürümeye mahkum olduğunu söyledi.

“UZLAŞI KÜLTÜRÜ VE TOPLUMSAL BARIŞ, CİDDİ ANLAMDA GERİLEDİ”

Herkese örnek olan uzlaşı kültürü ve toplumsal barışın ciddi anlamda gerilediğini ifade eden Akansoy, “Kıbrıslı Türklerin kendi kendini yönetme isteği tarihsel arka planımızın temelidir” dedi.

“HER TÜRLÜ KARDEŞLİK HUKUKU, TOPLUMLARIN İRADESİNİN ÜZERİNDE DEĞİLDİR”

Akansoy, Kuzey Kıbrıs’ta irade kayıtsız ve şartsız Kıbrıs Türk halkına aittir. Kimden gelirse gelsin bunun değişmesine yönelik her bir müdahale ve zorlama kabul edilebilir değildir. Her türlü kardeşlik hukuku, toplumların iradesi üzerinde değildir. En temel ihtiyaç siyasi istikrar, uzlaşı ve ortak akıl arayışıyla ülkenin içinde bulunduğu kısır döngüyü değiştirmektir” vurgusunda bulundu.

Akansoy ayrıca Anayasa’ya aykırı düzenlemeler içerisine giren hükümetin bütün uyarılara rağmen sergilediği tavrın toplumsal kaosu beraberinde getirdiğinin de altını çizdi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.