Kibris Gerçek

Kira fiyatları uçtu; 5 bin liradan aşağı 2+1 ev yok

Kira fiyatları uçtu; 5 bin liradan aşağı 2+1 ev yok
30 Temmuz 2022 - 14:50

Devrim DEMİR
KKTC’de nüfusun büyük bir çoğunluğunun asgari ücretle çalıştığı verilerle ortaya konurken, konut ve kiralık daire fiyatının aşırı derecede yükselmesi halkı mağdur etmekle birlikte ev sahibi olmalarını da zorlaştırıyor. Asgari ücretle çalışanların ev sahibi olmalarının hayal olduğu ülkede en ucuz daire 5 ile 8 bin lira arasında değişiyor. Diğer yandan normal bir bölgede iki artı bir dairenin kira ücreti ise 8 bin 500 liranın üzerinde.

Hayat pahalılığı ile birlikte ev kiraları da dudak uçuklatıyor. Yaşanan krizi çok sayıda ev sahibi fırsata çevirirken, KKTC’de ev kiralamak imkânsız hale geldi.
Kiralar, ateş pahası seviyelere gelirken, dar ve orta gelirliler artık kiralarını ödemekte zorlanıyor, maaşın yarıdan fazlası kiraya gidiyor. Krizi fırsata çeviren kimi ev sahipleri acımasızca kira fiyatlarını uç noktalara yükseltiyor.

Ailelerin ihtiyacı olan 3+1 dairelerin kirası ortalama 7 ile 8 bin liradan başlıyor. Taleplerde ise kiraların en az 6 en çok yıllık istenmesi ise asgari ücretli için ev kiralamayı imkânsız kılıyor.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.