Kibris Gerçek

Kira fiyatları uçtu. Ev sahiplerinin iştahı kabardı…

Kira fiyatları uçtu. Ev sahiplerinin iştahı kabardı…
07 Temmuz 2022 - 13:23

Birkaç yıl öncesine kadar kiracı bulmakta zorlanan ev sahipleri, şimdilerde evine yoğun talep alıyor ve evlerini değerinden çok üzerinde fiyatlarla kiralıyorlar. Öğrenci sayısındaki artış, kiralık evlerin hem fiyatını hem de koşullarını değiştirdi.

Dövizin de fırlamasını fırsata çeviren birçok ev sahibi verdiği ilanlarla ‘pes’ dedirtiyor. Kiralık ev bulmak için aktif sosyal medya sitelerinde ev arayan onlarca kişi gördükleri fiyatlar karşısında adeta şok geçiriyor.
Karaoğlanoğlun’da 0+1 daireye aylık 5 bin TL istendiği gözlemlenirken, Yenişehirde 3+1 eşyalı bir daire kiralamak için en az 65 bin TL’yi gözden çıkarmak lazım.

KİRALAR ATEŞ PAHASI…
Ev sahipleri artık en az 6 aylık peşin, 2-3 aylık da depozit istiyor. Bazı ev sahipleri ise çıtayı daha da yüksek tutuyor, 2+1 eve en az 4 bin 500 ile TL isterken, aylık ödeme kabul etmiyor, 12 aylık kira bedelini peşin istiyor.

Bununla da kalmıyor, 3-4 ay da depozit istiyor. Birçok ev sahibi ise evini aileye değil, üniversite öğrencilerine kiralıyor. Aileler kiralık ev bulmakta zorlanıyor, buldukları evin kira bedeline ise güç yetmiyor. Öğrenciler ise başını sokacak bir evi olsun diye iyi kötü bakmıyor, en kötü koşuldaki evi bile tonlarca para vererek tutuyor.

KRİZİ FIRSATA ÇEVİREN EV SAHİPLERİ VAR…
Kiralık evlerde fiyatlar ateş pahası seviyelere gelirken, dar ve orta gelirliler artık kiralarını ödemekte zorlanıyor, maaşın yarıdan fazlası kiraya gidiyor. Krizi fırsata çeviren ev sahipleri fahiş fiyatlarla evlerini kiralamaya çalışıyor. KKTC’de üniversiteli öğrenci sayısı arttı, kiralık ev piyasasında adeta patlama yaşandı. Birkaç yıl öncesine kadar kiracı bulmakta zorlanan ev sahipleri, şimdilerde evine yoğun talep alıyor ve evlerini değerinden çok üzerinde fiyatlarla kiralıyorlar.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.