Kibris Gerçek

KKTC, ekonomik kriz, zamlar, geçim derdi ve enflasyon ülkesi hâline geldi

KKTC, ekonomik kriz, zamlar, geçim derdi ve enflasyon ülkesi hâline geldi
25 Mayıs 2022 - 15:26

KKTC, ekonomik kriz, zamlar, geçim derdi ve enflasyon ülkesi hâline geldi
AKARYAKIT SADECE YOLUMUZA DEĞİL,
BOĞAZIMIZADA ARTIK ENGEL

Vatandaşın alım gücünün kalmadığı, her gün yeni zamların yapıldığı KKTC’de ekonomik istatistikler de korkunç boyutlara ulaştı. KKTC’de her 5 vatandaştan birisi yoksul durumda yaşarken, büyük bir gösterişle zam yapılan asgari ücret açlık sınırının altında kaldı.
Mayıs ayında ‘açlık’ sınırı 7 bin 939 TL olarak açıklanırken, temel gıda maddelerine peşi sıra yapılan zamlar bu süreçte de hızını kaybetmedi.
Akaryakıt zammı vatandaşın belini bükmedi, kalıcı sakatlık yarattı. Benzine yarın veya cuma günü yeni bir zam yapılacağı duyurusu vatandaşı çaresizliğe itti.
Ulaşım ücretlerinin de katlanarak arttığı bu ortamda, yapılan zamlar hayatı geçinilmez yaptı.

VATANDAŞIN CEBİNDE PARA KALMIYOR…
Ekonomik krizin yükü halkın sırtına yüklenmeye devam ederken, üst üste gelen zamlar her kesimi mağdur ediyor. Gıda fiyatlarında yaşanan artışın bir türlü önüne geçilememesi büyük mağduriyetlere neden olurken zamlar vatandaşı artık çileden çıkarıyor.
Marketlere girmek neredeyse imkânsız hale gelirken, vatandaş temel ihtiyaçları için bile elini cebine atamıyor.

ASGARİ ÜCRETLİ SEFALETE DOĞRU GİDİYOR…
KTAMS, 4 kişilik bir aile için 30 Nisan itibariyle açlık sınırının 7 bin 939 TL olarak hesaplandığını açıkladı. Tablolar aracılığıyla, cinsiyetlerine ve yaşlarına göre farklı kesimlerin zorunlu harcamalarına yer verilen açıklamada, 30 Nisan tarihi itibariyle dört kişilik bir ailenin beslenmesi için gerekli olan kalıplarla 7 bin 939 TL olduğu hesaplandı.
Sağlıklı beslenmek için yetişkin bir kadının yapması gereken zorunlu gıda harcama tutarı günlük 68,09 TL, aylık 2042,7, yetişkin bir erkek için günlük 71,76 TL, aylık 2152,8 TL, 15-19 yaş çocuk için günlük 74,82 TL, aylık 2244,6 TL ve 4-6 yaş çocuk için günlük 49,95 TL, aylık 1498,5 TL’dir.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.