Kibris Gerçek

KKTC’ye Özel Tüketim Vergisi mi geliyor?

KKTC’ye Özel Tüketim Vergisi mi geliyor?
21 Eylül 2022 - 16:18

Toplu taşımacılığın olmadığı, herkesin özel araç kullanmak ve satın almak zorunda olduğu KKTC’de hükümetin araç satışlarında Fiyat İstikrar Fonu’nu dolara endeksleyerek dolaylı bir Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) getireceği haberi gündemdeki yerini koruyor.

Fiyat İstikrar Fonu’nun dolara endekslenmesi sektör içerisinde dolaylı bir Özel Tüketim Vergisi geleceği yönünde bir algı oluşturdu. Bunun hayata geçmesiyle vatandaşlar KDV’ye ek bir de dolaylı ÖTV ödemek zorunda kalabilir.

Özellikle galeriler ve sıfır araç satan işletmeler, hükümetten Katma Değer Vergisi’ni düşürmesini beklerken böyle bir haberin gündeme gelmesi hem sektör temsilcilerini hem de vatandaşları şaşırttı.

Pandemi sonrasında zaten tedarik zincirinde sıkıntılar yaşayan araç satış sektörü bu nedenle artış gösteren fiyatlarla boğuşurken bir de hükümetten böyle bir vergi getirilmesinin sektörde ciddi bir kaos ve satış düşüşüne sebep olacağına dikkat çekiyor.

Elde edilen bilgilere göre hükümetin araç satışında Katma Değer Vergisi’ni önümüzdeki günlerde süreli bir şekilde düşürüp dolaylı Özel Tüketim Vergisi’ni hayata geçireceği ifade ediliyor. Sektör temsilcileri, vatandaşın ilk dönemlerde bu vergiyi hissetmeyeceği ancak ÖTV ile birlikte KDV’nin de yeniden normal yüzdeliğe çekilmesi ile vatandaşların araç satın alamayacak duruma geleceğini söyledi.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.