SON DAKİKA

Kibris Gerçek

Kozmetik Ürünler Göz Alerjilerini Tetikliyor!

Kozmetik Ürünler Göz Alerjilerini Tetikliyor!
Bu haber 24 Nisan 2019 - 15:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Göz alerjileri nedir?

En çok mevsim geçişlerinde görülen yaş fark etmeksizin herkeste rastlanılan göz alerjileri, kişinin duyarlı olduğu alerjenlerle karşılaşınca ortaya çıkar. Her 100 kişiden 25’inin etkilendiği göz alerjileri; mevsim değişimi sırasında artan faktörler sebebiyle ortaya çıkar. Bu alerjenler bağışıklık sistemini uyararak reaksiyona sebep olur.

Reaksiyonlar, histamin benzeri maddelerin salınımına neden olarak göz alerjisinin tipik belirtilerini ortaya çıkarır. Göz alerjileri; göz kapağı, gözün beyaz yüzeyini örten zar ve kornea gibi gözün yüzey dokularını ilgilendiren bir sağlık problemidir.

Göz alerjisine neden olan alerjenler;

Bunun yanı sıra;

Göz alerjilerinin belirtileri nelerdir?

Çeşitli faktörlerin sebep olduğu göz alerjilerine bazı farklı şikayetlerde eklenebilir. Örneğin çok sık hapşırma, batma, irritasyon ve geniz akıntısı şikayeti gözlemlenebilir.

Kozmetik ürünlere dikkat!

Her ne kadar mevsim geçişlerinde yaşanan dış faktörlere bağlı olarak gelişse de göz alerjileri kullanılan kozmetik ürünlerle de gelişebilir. Çünkü gözler damar ve sinir dokularının en yoğun olduğu bölgelerdir ve dış faktörlerden daha çabuk etkilenirler. Bu noktada kozmetik ürünlerinin içeriğinde yer alan maddelere karşı gözlerde alerjik reaksiyonlar gelişebiliyor. Dolayısıyla özellikle de hassas göz ve cilt yapısına sahip kişiler makyaj ürünlerini seçerken ekstra dikkatli olmalı, su ile kolaylıkla çıkabilen ürünler tercih etmelidir.

Göz alerjileri tedavi edilebilir mi?

Tüm alerjik reaksiyonlarda olduğu gibi göz alerjilerinin tedavisinde detemel prensip alerjiye neden olan faktörleri belirlemek, bu faktörlerden uzak durmak ve semptomları kontrol altında tutmaktır. Bu noktada alerjisi olan kişilerin tozdan, tüyden ve diğer alerjenlerden kendisini koruması gerekir. Bunlara ek olarak medikal ilaçlar da tedavinin önemli bir parçasıdır. Genellikle;

Göz alerjisi olan kişiler nasıl korunmalı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA