Kibris Gerçek

Kullandığı oy pusulasını fotoğraflarken yakalandı

Kullandığı oy pusulasını fotoğraflarken yakalandı
16 Şubat 2022 - 18:17

OY PUSULASINI ÇEKEN YANDI !
6 BİN TL Para Cezası Ödedi
20 BİN TL KEFALET İMZALADI

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullandığı oy pusulasını fotoğraflarken yakalanan Yıldız Kaşifoğlulları aleyhindeki karar Girne Kaza Mahkemesinde okundu.
Yargıç Hazan Aksun’un baktığı davada İddia Makamı adına Savcı Ali Hidayet hazır bulundu.
Aleyhindeki ithamı kabul eden sanık Yıldız Kaşifoğlulları, oy pusulasını görüntülediği için 6 bin TL para cezasına çarptırılırken, sanık Kaşifoğlulları 3 yıl boyunca sulh ve sukunu koruyup iyi ahlak sahibi olacağına dair 20 bin TL’lik kefalet senedi imza etti.
Yargıç Hazan Aksun kararında, 5/76 sayılı Seçim ve Halk Oylaması Yasasının ilgili maddesine göre sanığın mahkûm olduğu suç için asgari ücretin 3 katına kadar para cezasına veya 1 aya kadar hapis cezasına çarptırılabileceğine vurgu yaptı.

SANIK GİZLİ OY İLKESİNE AYKIRI DAVRANDI…
Yargıç Hazan Aksun, ilgili yasal mevzuata dikkati çekerek seçim ilkelerinin belirlendiğini seçimler ve halk oylamalarının serbest, eşit ve tek dereceli genel oy ilkelerine göre yapıldığını ve oy gizli verilir denildiğini vurguladı. Gizli oy ilkesinin demokrasinin en büyük güvencesi olduğuna dikkati çeken Aksun, “Özellikle bu ilkenin korunması gailesiyle alınan kararlar arasında da seçmenin cep telefonu, fotoğraf veya filim makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme aracı olan hususlarla ilgili oy verme yerine girmemelerine ilişkin tedbirler alınmıştır” dedi.
Sanık Yıldız Kaşifoğlulları’nın mahkum olduğu birinci davada oy pusulasını fotoğraflamakla seçimin güvenirliliğini tehlikeye sokabilecek yasa koyucunun belirlemiş olduğu gizli oy ilkesine aykırı davrandığını kaydeden Yargıç Aksun, bu hususların kararda sanık aleyhine değerlendirildiğini söyledi.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.