Kibris Gerçek

Lefkoşa Hastanesi ‘Yeni doğan’ bölümünde skandal iddia

Lefkoşa Hastanesi ‘Yeni doğan’ bölümünde skandal iddia
22 Nisan 2022 - 17:23

Lefkoşa Hastanesi ‘Yeni doğan’ bölümünde skandal iddia:

“1 GÜNLÜK BEBEĞE TARİHİ GEÇMİŞ SÜT VERDİLER”

Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ‘Yeni doğan’ bölümünde yaşandığı iddia edilen olay ‘Pes’ dedirtti.
KIBRIS GERÇEK’e ulaşan yurttaşın anlattıkları kan dondurdu. Sıkıntılı bir hamilelik nedeniyle doktorunun tavsiyesi üzerine Lefkoşa Devlet Hastanesinde önceki günlerde doğum yapan bir yurttaş, hastanede yaşadığını iddia ettiği olayları anlattı, Sağlık Bakanlığını göreve çağırdı.

“Bu ülkenin insanı kendi vergisini ödediği topraklarda, kendi hastanesinden istediği hizmeti alamayacak durumda” şeklinde konuşan yeni doğan yapan kadın, Devlet Hastanesinin sadece adı olduğunu orada çalışanların birçoğunun vatandaşa hizmet etmediğini resmen ölüme terk ettiğini öne sürdü. 19 Nisan tarihinde taburcu olan kadın kolundaki iğnenin bile sökülmediğini iddia ederek, bunu ‘Sorumsuzluk’ diye adlandırdı.

“SABAHA KADAR KANLAR İÇİNDE UYUDUM”
Gazetemize ulaşan ve isminin açıklanmasını istemeyen kadın, 17 Nisan tarihinde doğum yaptığını yaşlı annesinden başka kimse olmadığı için de refakatçi olarak annesinin yanında kaldığını anlattı.
Doğum sonrası birtakım ağrıları olduğunu yardımsız hareket edemediğini anlatan kadın, “İlgili bölümde nöbette olan hemşireler bize hiç iyi davranmadı.

Annem 75 yaşında yıllar sonra torun sahibi oldu, sütü nasıl hazırlayacağını bilmediği için yardım istedi, kendi işini kendin gör yanıtını aldı hemşireden. Kaldığım odada 4 yatak boştu, yaşlı annemin yatmasına izin vermediler, kırık bir sandalyede sabaha kadar oturmayı kabul etti. Yattığım yatak kan içindeydi, değişmesini söyledim bana temizlikçilerin sabah iş başı yaptıklarını söyleyerek, çekip gittiler.”

“BİR GÜNLÜK BEBEĞE TARİHİ GEÇMİŞ SÜT VERDİLER. İÇSİN BİRŞEY OLMAZ”
Hastanede geçirdikleri kısa sürede birçok kez kötü muameleye maruz kaldıklarını iddia eden kadının anlattıkları kan dondurdu. Bebeğinin gece boyu çok ağladığını, ağız kısmının morarması ile büyük korku yaşadığını anlatan kadın,” Gece boyunca hiç susmadı, kıvrandı acı acı ağladı. Kimse nedir diye gelip sormadı, sütüm gelmediği için hazır sür verdiler.

Tarihine baktım, son tüketim tarihi 16 Nisan yazıyordu. Hemşireye söyledim bir şey olmaz ne olacak ver dedi can bu kadar ucuzumu? Ben onu dünyaya getirene kadar çok sıkıntılar çektim 8 ay boyunca kalkmadım, bin bir zorlukla dünyaya getirdiğim çocuğumun canı bu kadar ucuz değil. Çıkış işlemlerim için doldurmak için evrak verdiler, kalem vermediler koca hastanede kalem istedim 1 kalem var diye alay ettiler. Bu ülkenin insanı bunları hak etmez, Sağlık Bakanlığı bir an önce gerçekten oturduğu koltuktan kalkarak işini yapsın. Bugün taburcu oldum ama kolumdaki iğneyi kimse sökmedi bile” şeklinde konuştu.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.