Kibris Gerçek

Lefkoşa’nın Göbeğinde Aç Susuz Perişan

Lefkoşa’nın Göbeğinde Aç Susuz Perişan
29 Mayıs 2017 - 9:24

Başkent Lefkoşa’nın göbeğinde elektriği olmayan yıkık bir evin içinde yaşam mücadelesi veren Soner Şenal’ın hikâyesi yürek burkuyor

SEFALETTEN KURTULAMADIM: Şenal: Tam dokuz yıl alkol ve madde bağımlılığından kurtulmak için tedavi gördüm. Başardım.  9 yıldır ilaçlarımı kullanıyorum, bir kez bile ne uyuşturucu ne de alkole ihtiyaç duydum. Ben kötü alışkanlıklarımdan kurtuldum ama sefaletten kurtulamıyorum

GÜVENLİ BARINMA: Cebinde parası varsa karnı doyuyor, banyo ve diğer ihtiyaçlarını arkadaşlarında karşılıyor. Şenal, “Yokluğu ve çaresizliği yaşayan bilir. Her insan düşebilir, ben başımı sokabileceğim bir yer istiyorum devlet büyüklerimizden, buraya sığındım her gün atılma korkusu ile yaşıyorum” dedi

Doğma büyüme Kıbrıslı olan ve 2 yıldır başkasına ait boş bir evde, yere serdiği şilte üzerine yaşamına devam eden 46 yaşındaki Soner Şenal yardım eli bekliyor.

Sosyal Yardım’dan aldığı 987 TL yardım parası ile yaşamaya çalışan Şenal, sağlık problemleri nedeniyle çalışamıyor.

Anne ve babasını kaybettikten sonra kiraya çıkan, ardından ev kirasını ödemediği için oturduğu evden çıkarılan Şenal, bir süre Lefkoşa Türk Belediyesi’ne ait tek göz bir odada kaldı.

Ardından, oradan da çıkarılan Şenal, Lefkoşa Küçük Kaymaklı Belediye evlerinde kapısı kırık olan boş bir eve sığındı.

İki yıldır yaşamını elektrik ve suyu olmayan yıkık bir evin içinde sürdüren Soner Şenal, Havadis aracılığı ile yetkililere sesini duyurmaya çalıştı.

Soner Şenal
Kırık olan pencereleri battaniye ile kapatan Şenal, kırık kapıya ise bir çözüm bulamadı

“Uyuşturucudan kurtuldum, sefaletten kurtulamadım” 

Hayatta yaşadığı birçok zorluğa rağmen, pes etmeyen Soner Şenal 9 yıl alkol ve madde bağımlılığı tedavisi gördüğünü anlattı. 18 yıl madde kullanıp, alkol içtiğini saklamayan Şenal, şöyle devam etti:

“Askerliğimi bitirip hayata atılınca, uyuşturucu ile tanıştım. 1992 yılında madde kullanmaya başladım, ardından alkol de eklendi.

Ben sadece içtim hiçbir zaman kimseyi zehirlemedim bir kez bile uyuşturucu suçundan sabıkam olmadı. Mazbata borçlarımdan cezaevi ile tanıştım.

Dışarıda bu şekilde yaşamaya hazırım ama cezaevine asla girmek istemem. 18 senenin sonunda tedavi olmaya karar verdim ve başardım.

9 yıl Barış Ruh’ta hem alkol hem madde bağımlılığından kurtulmak için tedavi gördüm ve çok şükür kurtuldum.

Düzenli olarak 9 yıldır ilaçlarımı kullanıyorum, bir kez bile ne uyuşturucu ne de alkole ihtiyaç duymadım. Ben kötü alışkanlıklarımdan kurtuldum ama sefaletten kurtulamıyorum .”

Soner Şenal
18 yıl madde ve alkol bağımlılığından 9 yıl önce kurtulan Soner Şenal, bir çok hapla yeniden hayata bağlandı

“Başımı sokabilecek bir ev istiyorum”

Şenal, cebinde parası varsa karnını doyurabildiğini banyo ve diğer ihtiyaçlarını ise arkadaşlarının yardımı ile giderdiğini söyledi.

Aldığı maaştan memnun olduğunu dile getiren Şenal, arkadaşları sayesinde aç kalmaktan kurtulduğunu anlattı.

Şenal, “Yokluğu ve çaresizliği yaşayan bilir. Her insan düşebilir, ben başımı sokabileceğim bir yer istiyorum devlet büyüklerimizden,  buraya sığındım her gün atılma korkusu ile yaşıyorum” dedi.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.