Kibris Gerçek

Maliye Bakanlığı görevine (UBP Lefkoşa Milletvekili Alişan Şan’ı atandı

Maliye Bakanlığı görevine (UBP Lefkoşa Milletvekili Alişan Şan’ı atandı
26 Temmuz 2022 - 12:54

Başbakan Ünal Üstel, Maliye Bakanı Sunat Atun’un istifasını kabul etti. Başbakan Üstel, Atun’dan boşalan Maliye Bakanlığı görevine Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Alişan Şan’ı atadı.

Sunat Atun görevini Alişan Şan’a teslim etti.

Açıklamanın tamamı şu şekilde;

Ben 12 mayıs 2022 tarihinde kurulan sn Ünal Üstel hükümetinde maliye bakanlığına atanmış bulunuyorum. sn başbakan ile olan diyalogumuzun son 2 haftada ortadan kalkmış olması kendisine ulaşamamış kendisinden randevu alamamış özellikle% 56 gibi bir hayat pahalılığının olduğu dönemde hayat pahalılığının maaşlara yansıtılması gibi asgari ücret konularının konuşulması gibi konularda maliye ve başbakanın istişaresi esastır. özellikle ekonomik alanın geleceğini ve mevcut durumunu belirler. ancak biz bir devletiz devlet ve hükümetin bu şekilde bir duruma maruz kalması kabul edilebilir bir şey değildir. Sanırım tarihimizde de pek görülmüş bir şey değildir.

“BU TASARRUFTA BULUNMAMIN ELEKTRİK KURUMUNUN BAŞBAKANLIĞA BAĞLANMAK İSTEMESİYLE HİÇBİR İLGİSİ YOKTUR”

ben kendi adıma böyle bir adım atma ihtiyacı bulundum ve sn başbakana ilettim. Bu tasarrufta bulunmamın elektrik kurumunun başbakanlığa bağlanmak istemesiyle hiçbir ilgisi yoktur. sn başbakan uygun gördüğü kurumu ve daireyi doğru olduğunu düşündüğü bakanlığa bağlayabilir ancak bu raddede ben istifamın doğru bir hamle olacağına inandım. anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti de KKTC kamu maliyesine son 50 yıldır olduğu gibi somut bir şekilde katkı yaptığını ifade etmek isterim.

bu güçlü destekler için gerek devletimize gerek bakanlığımıza başta anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beyefendi olmak üzere Kıbrıs işlerinden de mesul olan Fuat Oktay beyefendiye meslektaşım sn fatih dönmez beyefendiye , Kuzey Kıbrıs’a özellikle enerji anlamında sonuç odaklı büyük destekleri olmuştur. önce bir UBP’nin neferi olarak halkın seçtiği bir millet vekili olarak Alişan şanı seven bir dostu ağabeyi olarak da üzerime düşen bir vazife var ise memnuniyetle yardımcı olacağımı ifade eder kendisine en içten dileklerimle başarılar dilerim.

Alişan Şan, Sunat Atun’un üzerine;

“Sn Bakanıma şahsım adına söyledikleri için çok teşekkür ederim. Siyasete adım attığım dönemde sn Atun’un desteklerini her zaman yanımda hissettim. bu gün sizlerin huzurunda da şahsım adıma bana söylediği güzel sözler ile bana olan inancını göstermiş oldu. devletlerde hizmet en önde olandır. ben bu gün bir hizmet devri alıyorum . Zor bir dönemdeyiz az önce sn bakanım da bahsetti %56’lık bir hayat pahalılığı söz konusu . Dünyada yaşanan bir çok siyasi ve ekonomik olumsuzluğun ülkemize yansımalarını yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

HER ZAMAN YANI BAŞIMIZDA OLAN BİR ANAVATAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ VARDIR

şunu biliyoruz ki her zaman yanı başımızda olan bir Anavatan Türkiye Cumhuriyeti vardır. nefesimiz dediğimizde bize nefes canımız dediğimizde bize can olan bir Türkiye Cumhuriyeti var yanı başımızda Anadolu insanı var . bu bağlamda da ülkemizden insanımızda desteğini hiçbir zaman esirgemeyen başta cumhurbaşkanımız sn. Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Cumhurbaşkanı yardımcımız  Kıbrıs işlerinden de sorumlu Fuat Oktay’a ve diğer tüm yetkililere vatandaş olarak bir baba olarak teşekkürü borç bildiğimi belirtmek isterim. Bu gün bu görevi çok değerli ve kıymetli bir abimden alıyorum. Söylediği güzel sözlerle bundan sonraki süreçte de bana bir abilik ve klavuzluk yapacağını kendisi de söylüyor bu da benim için çok güç verici bir şeydir bu bayrağı bu gün alıyorum Allah’ın izni ile daha ileriye de götürmek üzere büyük bir gayret göstereceğimin bilinciyle buradan da bu sözü veriyorum.

GİTMEK Mİ ZOR? KALMAK MI?

KIBRIS GERÇEK muhabirinin sorduğu ‘ gitmek mi zor kalmak mı sorusuna’ Sunat Atun;
“benim için bunların bir zorluğu yok. devlette görev yaptığımızı biliyoruz insan makamlara nefsi ile bağlanmamalı insan makama ülkesinin halkının ve gelecek nesillerin hayrına faydasına grevi kabul eder ve bu görevde bulunur. o yüzden kendi adıma görev sürem ile ilgi vicdanen son derece rahat olduğumu , görev yaptığım diğer dönemler gibi haktan hiç kopmayarak görevimi yaptığımı ifade etmek isterim. sevgili kardeşime görevinde bir kez daha başarılar dilerim.” ifadelerini kullandı.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.