Kibris Gerçek

Meclis Genel Kurulu, Seçim ve Halkoylaması (değişiklik) Yasa Önerisi’ni oy çokluğuyla kabul edildi

Meclis Genel Kurulu, Seçim ve Halkoylaması (değişiklik) Yasa Önerisi’ni oy çokluğuyla kabul edildi
24 Haziran 2022 - 17:54

Meclis Genel Kurulu, Seçim ve Halkoylaması (değişiklik) Yasa Önerisi’ni oy çokluğuyla onayladı.

Yasa, seçim tarihini kasım ayının son pazarı olarak düzenler ve yeni seçilen belediye başkanı, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve azalar göreve başlayacağı tarihe kadar mevcutların göreve devam etmesini öngörür.

YEŞİLIRMAK

UBP Milletvekili Emrah Yeşilırmak, Belediyeler Reformu ve Yasası’nın güncellenmesi için bir süredir devam eden çalışmalara değinerek, bu değişikliklerin maalesef yapılamadığını söyledi.

Hükümetin konu hakkında yapmaya çalıştığı değişikliklere değinen ve yaşanan gerginliklere değinen Yeşilırmak, konu hakkında ad-hoc komite kurulmamış olsaydı, seçimin 28 Haziran’da 13 belediye veya uzlaşılan kaç belediyeyse o kadar belediyeyle seçime gidileceğini anlattı.

Yerel seçimlerle ilgili oy verme günü açıkça yazılmadığı için bu karmaşanın yaşandığına işaret eden Yeşilırmak, belediyelerin herkesi ilgilendiren bir konu olduğunu, dolayısıyla yerel yönetimler reformunun uzlaşı içinde yapılmasının önemini vurguladı.

Komiteye ilgili tüm paydaşların çağrılarak görüşlerinin alındığını ifade eden Yeşilırmak, önümüzdeki pazartesi görevlerinin tamamlanacağını ve siyasi parti başkanlarına rapor sunulacağını anlattı.

Belediyelerin yaşadığı sorunlara işaret eden Yeşilırmak, belediyeler reformuyla sorunların nasıl çözülmesinin hedeflendiğini anlattı.

ÖZTÜRK

Ad-hoc komite başkanı, UBP Milletvekili Yasemin Öztürk, Güney Kıbrıs’a bakıldığına Anayasa ayaklar altına alınarak, belediye seçimlerinin 2 yıl sonraya alındığına işaret ederek, ciddi bir reform yapılması için süreye ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Öztürk, belediyeler reformunun, sadece belediyelerin sayıları azaltılarak olmayacağına işaret ederek, gerekli çalışmaların yapılabilmesi için süreye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Belediyelerin denetlenebilir olmasının önemine işaret eden Öztürk, belediyelerde çalışanların hak ve menfaatlerinin korunabilmesinin de önemini vurguladı.

Öztürk, imkanları el verdiği oranda seçimin Kasım ayının son Pazar günü yapılabilmesi için çalışacaklarını kaydetti.

Meclis Genel Kurulu, Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin madde madde okunmasıyla devam etti. Öneri daha sonra oy çokluğuyla kabul edildi ve Meclis Genel Kurulu bugünkü çalışmalarını tamamladı.

Meclis Genel Kurulu’nun bir sonraki birleşimi, 27 Haziran Pazartesi günü saat 10.00’da yapılacak.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.