Kibris Gerçek

Merkezi Cezaevinde ‘AİDS’ li hastalar ölüme mahkûm edildi…

Merkezi Cezaevinde ‘AİDS’ li hastalar ölüme mahkûm edildi…

Merkezi Cezaevinde ‘AİDS’ li hastalar ölüme mahkûm edildi…
07 Mayıs 2022 - 12:09

Merkezi Cezaevinde ‘AİDS’ li hastalar ölüme mahkûm edildi…
SAĞLIK BAKANLIĞI İLAÇ ‘YOK’ DEDİ
1’İ AĞIR 3 KİŞİ ÖLÜMÜ BEKLİYOR

Fiziki koşulları yanında mahkûm ve tutukluların da sağlık koşullarından yoksun yüzlerce kişinin yaşadığı Merkezi Cezaevinde gündem ‘sağlık’.
Merkezi Cezaevinde ‘AİDS’’li mahkûm ve tutuklulara ilaç verilmiyor. Sağlık Bakanlığı ürettiği kararında ‘AİDS’ hastası olan mahkûm ve tutukluların deport(ihraç) edilmesi görüşünde.
KIBRIS GERÇEK’in güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgide, ‘AİDS’ hastası olan tutukluların 2’si kadın 2’si erkek. Üçüncü ülke vatandaşı oldukları öğrenilen tutukluların henüz yargılanmadığı öğrenilirken, bir kadının durumunun ağırlaştığı ve hastanede olduğu ifade edildi.

HENÜZ YARGILANMADILAR…
‘AİDS’ hastası tutukluların suçlarının ise ‘uyuşturucu’ olduğu öğrenildi. 4 hastanın da işlediği suçlardan henüz yargılanmadığı elde edilen bilgiler arasında. Üçüncü ülke vatandaşı olan tutukluların ihraç edilme durumlarının söz konusu olmadığı belirtilirken, ilaçları alınmayan hastaların durumlarının günden güne kötüleştiği ifade edildi.

İLAÇLAR PAHALI DİYE ÖLÜME MAHKUM EDİLDİLER…
Cezaevinde işledikleri suçlardan yargılanmayı bekleyen ‘AİDS’ hastası 4 kişi ilaçlar pahalı gerekçesi ile tedavi olamıyor. Aids hastalarının kullandığı hapların oldukça pahalı ve ülkede bulunmadığı da öğrenilirken, hastalığın pençesinde olan 4 kişi ‘Resmen’ ölüme mahkum edildi.

CEZAEVİ ŞARTLARI ÇOK KÖTÜ… YENİ CEZAEVİNE GEÇİŞ NE ZAMAN?
Haspolat Kirli Sanayi Bölgesinde 720 kişiye göre yapılan yeni cezaevine geçiş sağlanamadı. 170 kişilik cezaevinde şu an 500’ün üzerinde mahkûm ve tutuklu zor şartlarda yaşamlarını idame ettirmekte. Mevcut cezaevinde yer ayrımı yapılamıyor, bulaşıcı hastalık yanında, çocuk suçlularda büyük suçlulardan ayrı bir yerde tutulamıyor. Ocak 2018 yılında yapımına başlanan yeni Merkezi Cezaevi’nde sona gelinmesine rağmen eksiklikler nedeniyle hizmete giremedi. Merkezi Cezaevi’nin yarısı yabancı uyruklu… Mevcut kapasitesinin çok üstünde mahkûm ve tutuklu bulunan cezaevine yıllardır geçici çözümler üretiliyor. Mahkûm ve tutukluların kaldığı koğuşlar tıklım tıklım, kalabalık nedeniyle cezaevi mescidi de koğuşa çevrildi.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.