Kibris Gerçek

Merkezi Cezaevinde tutuklu ve mahkûm sayısı artarken üçüncü ülke vatandaş sayısı dikkat çekiyor

Merkezi Cezaevinde tutuklu ve mahkûm sayısı artarken üçüncü ülke vatandaş sayısı dikkat çekiyor
27 Kasım 2021 - 12:29

Merkezi Cezaevinde tutuklu ve mahkûm sayısı artarken üçüncü ülke vatandaş sayısı dikkat çekiyor

Çözümsüzlüğü ile gündemden düşmeyen, fiziki yapısını yitiren Merkezi Cezaevini bir de salgın vurdu. 597 mahkum ve tutuklunun bulunduğu Merkezi Cezaevinde 64 kişi pozitif. Mahkum ve tutukluların 60’ı pandemi otellerine sevk edilirken, ‘Ağır cezalı’ 4 mahkum kaçma riskleri olduğu için tedavilerini cezaevini görüyor.
KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Şartlı Tahliye Tüzüğüne uygun cezaevindeki sayının azaltılmaya çalışılsa da, ülkedeki denetimsizlik nedeniyle cezaevine girişlerin sürdüğüne dikkati çekti.
KIBRIS GERÇEK’e konuşan Güven Bengihan, “Ülke sorma gir hanı. Cezaevinde tahliyeler olsa da gidenlerin yeri hemen doluyor” dedi.

CEZAEVİ ‘REHABİLİTASYON’ GÖREVİNİ YAPMAKTAN ÇOK UZAK…
KKTC Merkezi Cezaevi, işlevini yitirdi. Azılı mahkûmlarla basit suçlarla cezaevine giren gençler, hayatlarına suç makinesi olarak devam ediyor. Cezaevi, “rehabilitasyon” görevini yapmaktan çok uzak. Dünyanın birçok yerinde cezaevleri, rehabilitasyon, kötü alışkanlıklardan kurtulma, okuma yazma öğrenme, sanat kazanma gibi görevleri de yerine getirirken, KKTC Merkezi Cezaevi’ne basit suçlarla giren gençler, dışarıya çıktığı zaman suç makinesine dönüşüyor.

BENGİHAN: ISLAH EVİ YOK… ÇOCUK SUÇLULAR YENİ SUÇLAR ÖĞRENEREK ÇIKIYOR
KIBRIS GERÇEK’e konuşan Güven Bengihan, Haspolat Kirli Sanayi Bölgesine yapılan yeni cezaevi ile ilgili de konuştu. “Yeni cezaevine geçmek bu yılda hayal” oldu ifadelerini kullanan Bengihan, yıllardır yasası olmasına rağmen ıslah evinin olmadığını söyledi. Cezaevinde çocuk suçluların olduğunu fiziki yapı nedeniyle ayrı yerlerde tutulma imkanları olmadığını dile getiren Bengihan, “Çocuklar cezaevinde başka suçlar öğrenerek topluma salınıyor” dedi.

597 MAHKUM VE TUTUKLUNUN 64’Ü POZİTİF…
KTAMS Başkanı Güven Bengihan, salgın zincirinin cezaevinde henüz kırılmadığını 64 kişinin tedavisinin sürdüğünü ifade etti.
Bengihan, 60 kişinin pandemi otelinde olduğu ‘Ağır cezalı’ 4 kişinin ise kaçma riski olduğu gerekçesi ile tedavilerinin cezaevinde sürdüğünü belirtti. Bengihan, ayrıca cezaevinde mahkûm ve tutukluların üçte birinin aşılandığını kaydetti.

AFRİKA VE SURİYE UYRUKLU 195 MAHKUM VE TUTUKLU…
Bengihan verdiği bilgide, cezaevinde mevcut sayının 597 olduğunu bunların çoğunluğunun ise yabancı uyruklu olduğuna dikkati çekti.
Cezaevinde 27 Kasım itibarı ile çoğunluğu Afrika ve Suriye uyruklu 195 kişi üçüncü ülke, 99 KKTC-T.C. çift uyruklu, 165 KKTC, 138 T.C. vatandaşı kişi var.

BENGİHAN: ÜLKE SORMA GİR HANI
Şartlı Tahliye Tüzüğü adı altında cezaevindeki mahkûmun sayısının azaltılmak istense de kısa sürede yeni suçluların içeriye girdiğine vurgu yapan Bengihan, ülkedeki girişi ve çıkışların kontrolsüz olduğuna işaret etti.
“Ülke sorma gir hanı” ifadelerini kullanan Bengihan, KKTC’de ekonomik ve sosyal yapının da giderek değiştiğini ve birçok suçun işlendiğini söyledi. Denetim ve özellikle devlet otoritesinin eksikliğine de vurgu yapan Bengihan, mevcut cezaevinde gerekli alt yapının tamam olmadığını mahkumların topluma kazandırılmadığını kaydetti.

 











Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.