escort

Kibris Gerçek

Meteoroloji Uzmanı Anula Diko uyardı: Solunum problemi olan kişiler gereksiz seyahatlerden kaçınmalı!

Meteoroloji Uzmanı Anula Diko uyardı: Solunum problemi olan kişiler gereksiz seyahatlerden kaçınmalı!
30 Temmuz 2021 - 15:31

Kıbrıs Gerçek – Taha Can Gürlek

Ülke genelinde hava kirliliğinin ciddi boyutlara ulaşması sonucunda, Meteoroloji Uzmanı Anula Diko konuyla ilgili Kıbrıs Gerçek’e değerlendirmelerde bulundu.

Yaşanan hava kirliğinin nedeni olarak Türkiye’de çıkan yangınları işaret eden Diko, ozon tabakasında ciddi bir kirlilik olduğuna dikkat çekti.

“HAVA KALİTESİNDE DÜŞÜŞ YAŞANDI”

Türkiye’nin güneyinde çıkan orman yangınlarının ciddi bir boyuta ulaşması sonucunda hava kirliliği yaşandığını ifade eden Diko, “Türkiye’de çıkan orman yangınlarından gelen küller ve duman, adanın başta kuzeyinde ve doğusunda olmak üzere ciddi anlamda hissedildi. Duman ve küllerin adaya ulaşması sonucunda, ozon tabakasında ciddi değişimler yaşandı. Şu an ozon tabakasında yüzde 60’ı aşkın bir kirlilik var” dedi.

“HAVA KALİTESİ KISA SÜREDE DÜZELMEYECEK”

Hava kalitesinde de ciddi bir düşüş yaşandığının altını çizen Diko, “Önümüzdeki 24 saat içinde hava kalitesinde düzelme beklenmiyor. Bunun yerine sıcaklığın tersine dönmesi ve geceleri sıcaklık değişimi yaşanması mümkün” şeklinde konuşarak uyarılarda bulundu.

“AÇIK ALANLARA GEREKMEDİKÇE ÇIKMAYIN”

Yaşanan hava kirliliği nedeni ile uyarıda bulunan Diko, “Solunum problemi olan kişiler gereksiz seyahatlerden kaçınmalı ve açık alanlara gerekmedikçe çok çıkılmamalı” diyerek vatandaşları uyardı.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.