Kibris Gerçek

“Milli Havayolu’nu yeniden kurduk PR’ı ile ortaya atmak yanlış”

“Milli Havayolu’nu yeniden kurduk PR’ı ile ortaya atmak yanlış”
23 Eylül 2022 - 11:06

Lefke Turizm Derneği Asbaşkanı Hasan Karlıtaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Mavi Girne Havayolları adının Türkiye’de Anex Tur tarafından kurulan ve ciddi turizm potansiyeli olan ‘Mavi Gök Aviation-MGA’ isminden türetildiğini ve ‘Mavi Girne’ olarak kopya şeklinde kullanıldığını kaydetti.

“MİLLİ HAVAYOLU’NU YENİDEN KURDUK PR’I ORTAYA ATMAK YANLIŞ”

Karlıtaş, bu şekilde yurtdışı bağlantılı operasyonların yıllardır KKTC’de zaten var olduğunu kaydederek, bunun iyi bir şey olduğundan bahsetti. Karlıtaş, “Ancak bunu milli havayolunu yeniden kurduk PR’ı ile ortaya atarsak, yanlış olan o olur…” dedi.

“MAVİ GÖK, MAVİ GİRNE’YE UYARLANARAK BEKLENTİ YARATILIYOR”

Bu yapılanın ise ‘KTHY’ veya milli havaalanı olmayacağını ifade eden Karlıtaş, bu yapılanın ‘Mavi Gök’ (MG) isminin kısaltılmasının Mavi Girne’ye uyarlanarak beklenti yaratıldığını ve KKTC’ye özgü bir model vaziyetinde deneme olduğunu kaydetti.

Karlıtaş’ın sosyal medya paylaşımı şu şekilde;

“Türkiye ‘de kurulan “Mavi Gök-MG’den, Mavi Girne Havayolları”na… Dün bu isim nereden çıktı, atılan bu adım milli havayolu mu? diyerek konu, özellikle isim üzerinden epeyi tartışıldı. Türkiye’de, İki buçuk ay önce Mavi Gök Aviation -MGA” kısaltması ile ciddi turizm potansiyeli olan Anex Tur tarafından kurulan şirket, ilk seferini yaptı. ” Mavi Gök Aviation”, ismi “Mavi Girne” denilerek, baş harfleri ona göre uydurularak, kopya edildi. Böylesi, yurtdışı bağlantılı operasyonlar ve seferler ülkemizde zaten var. Yıllar itibarıyla da, çok oldu. Olması da iyi olur. Ancak bunu milli havayolunu yeniden kurduk PR ile ortaya atarsak, yanlış olan o olur… Bu yapılan, eğer yapılacaksa bir KTHY veya milli havayolu olmayacaktır. Şuan için yapılan, Mavi Gök (MG), isminin kısaltmasını ” Mavi Girne” Uyarlayarak , beklenti de yaratacak şekilde, bize özgü bir model vaziyetinde denemedir.”Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.