Kibris Gerçek

“Mücadele yargıda ve sokakta yükselerek devam edecek”

“Mücadele yargıda ve sokakta yükselerek devam edecek”
12 Ağustos 2022 - 10:49

Belediyelerle ilgili yasa tasarısı oy birliği ile geçti muhalefetin tepkisi sert oldu

Belediyelerle ilgili tasarı büyük tartışmalarla oy birliği ile geçti.
Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi dün 11.00’de başlayan toplantısını bu sabah 04.30’da tamamladı. Komite, belediyelerin eylem yaparak tepki gösterdiği “Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin (Özel) Yasa Tasarısı”nı oy çokluğuyla onayladı.
Başbakan ve bazı bakanların da katılımıyla görüşülen tasarı, Meclis Genel Kurulu’na sevk edilirken, belediyelerin ve belediye çalışanlarının dün akşam başlattığı araçlı eylem sürüyor. Eylem nedeniyle başkent Lefkoşa’da Meclis önündeki yol trafiğe kapatıldı. Polis bölgede trafik akışının farklı güzergahlardan sağlanması için görev yapıyor.
Meclis İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UBP Milletvekili Komite Başkanı Özdemir Berova başkanlığındaki toplantısında “Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin (Özel) Yasa Tasarısı”nı oyçokluğu ile onaylayarak Genel Kurul’un gündemine sevk etti.
Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekilleri, geçirilen tasarıya büyük tepki gösterdi, mücadelenin şimdi başladığını söyledi.

DEVRİM BARÇIN:
“UMUTLARI YİTİRMEK YOK”
Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Devrim Barçın, 18 saatlik toplantıda hiçbir hukuka uygunluk görüşü alınmadan son metnini hiçbir Milletvekilinin görmediği bir tasarının komitede onaylandığını söyledi.
Barçın, “Umutları yitirmek yok” diyerek gereken her noktada mücadeleye gideceklerini ifade ederek, “Genel Kurul günü hem mecliste hem de sokakta gerekirse sonrasında da Mahkemede, basın emekçileri ve halkımız ile birlikte mücadeleye devam edeceğiz ve bu ülkeyi karanlığa mahkûm etmeyeceğiz” dedi.
Bu arada aralıksız 18 saat çok ama çok büyük özveri ile çalışan Meclis Emekçilerine ve Basın Emekçilerine çok teşekkürler.

ONGUN TALAT:
“UCUBE BİR YASA TASARISI”
Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Ongun Talat, satlerce süren ve sabaha karşı oy çokluğu ile geçirilen yasa tasarısının ‘ucube’ olduğunu söyledi.
Hiçbir şeyin burada bitmediğini kaydeden Talat, “Tabi ki bu iş burada bitmedi. Önce Meclis Genel Kurulu’nda, halkın huzurunda, bu tarihi hatayı en ince ayrıntısına kadar deşifre edeceğiz. Tasarının yasallaşması halinde ise Anayasa Mahkemesi’ne iptal başvurumuzu dosyalayacağız. Endişeye mahal yok, her alanda direniş sürecek…
Bu dayatmacı zihniyet ise çok geçmeden yenilecek.”

ÜRÜN SOLYALI:
“KAOS GÖZLE GÖRÜLÜR ŞEKİLDE GELİYOR”
CTP Milletvekili Ürün Solyalı, hükümetin belediyeleri nedeni açıklanmayan kapatma ısrarının Meclis’te saatlerce devam ettiğini söyledi.
Kaosun gözle görülür şekilde geldiğini ve hükümetin gözlerinin kapalı olduğunu söyleyen Solyalı, “Kaos gözle görülür şekilde geliyor ve hükümetin gözleri kapalı, olan olsun diyor. Belediyelerimiz ve halk sokakta. Hükümet, komitede makul açıklama yapmayı bile başaramıyor. Katılımcılık ilkesi ve paydaşlar yine dikkate alınmadan ben yaptım oldu diktası ile karşı karşıyayız. Kavga devam ediyor.”

SILA USAR İNCİRLİ:
“HİÇBİR BİR BELEDİYE ÇALIŞANIMIZ YÜREĞİNİ KARARTMASIN”

CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli, komitede yerel yönetimleri reforme değil deforme eden yasanın dayatılmaya çalıştığını kaydetti.
“Antidemokratik ve saygısız” ifadelerine yer veren İncirli, “UBP oylarıyla oyçokluğu ile geçti. Metnin son hali yazılı olarak bile görülmeden, komite iradesi oluşmadan, yangından mal kaçırır gibi. Hukuka aykırılık, hatalarla dolu sözel bir metin. Başından beri sergilediğimiz bütün iyi niyete karşın yerel yönetimler kaosa sürüklendi. Öyle bir kaos ki etkileri yıllarca sürecek. Elbette onlar istedi diye olacak değil, insanlarımızın hizmet almalarını engelleyecek her türlü girişimin karşısında kaya gibi duracağız. Mücadele genel kurulda, yargıda ve sokakta yükselerek devam edecek. Hiçbir yurttaşımız, hiçbir bir belediye çalışanımız yüreğini karartmasın.”Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.