Kibris Gerçek

Onun derdi ‘yardım’ değil. KKTC’de yalnız kadın olmanın çaresizliğini duyurmak

Onun derdi ‘yardım’ değil. KKTC’de yalnız kadın olmanın çaresizliğini duyurmak
02 Ağustos 2022 - 15:39

DEVRİM DEMİR

KKTC’de yaşanan olumsuzluklar her geçen gün vatandaşı içinden çıkılmaz bir hale sürüklüyor. Alım gücünün eriyerek, vatandaşı açlığa mahkûm eden bir düzende 14 yaşındaki kız çocuğu ile KKTC’de yaşamaya çalışan 40 yaşındaki M.N., ülkede yalnız kadın olmanın zorluklarına dikkati çekti.
Yıllardır özel sektörde çalıştığını, eşinden ayrıldıktan sonra 14 yaşındaki kız evladı ile kirada yaşadığını anlatan M.N., “Hiçbir bu kadar zor bir dönem yaşadığımı hatırlamıyorum” dedi.
Aldığı maaş ile sadece bir hafta geçinebildiğini anlatan M.N., “Bu ülkede yalnız başına mücadele eden kadınlardan biri olarak, bizi bu kadar sahipsiz bırakan hükümetten utanıyorum” diyerek özel sektör çalışanlarının sahipsiz bırakıldığını, denetlemenin yapılmadığını çalışmak zorunda olan insanlara birçok iş yerinde ‘mobbing’ uygulandığını söyledi.

“KIZIM DOYSUN YETER”

KKTC’de doğup büyüdüğünü hayat kalitesinin çok iyi olmasa bile 14 yaşındaki kız çocuğu için mücadeleye devam edeceğini ifade eden anne, “Bu şikayetimi yaparken amacım yardım değil. Bu ülkede yalnız başına hem anne hem baba olan kadınlar var. Yıllardır özel sektörde çalışıyorum, geleceğin patronların keyfine bağlı. Yatırım yok, uzun saatler çalışıyorsun sorgulayan, denetleyen yok. Bende çocuğumu alıp denize gitmek isterim ama kızım haftanın 6 günü evde sadece işten çıkmamı bekliyor. Aldığım maaş ev kirama denk geliyor, mutfak ihtiyaçlarımız ise en acili neyse onu almaya çalışıyorum. Kızımın karnı doysun yeter.”

“HİÇBİR ŞEY YAPACAK DURUMDA DEĞİLİZ”

Okulların tatile girdiğini iş yerinden izin de kullanamadığı için çocuğu ile hiçbir şey yapamadığını anlatan M.N., özel sektörün denetlenmesi gerektiğini, köle sisteminde çalıştıklarını söyledi. Alım gücünün tükendiği emekçinin sahipsiz bırakıldığına dikkati çeken anne M.N., “Benim birçok akşam evimde aç yattığımı kim bilir? KKTC’de özel sektörün yaşama hakkı ellerinden alındı artık” dedi.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.