Kibris Gerçek

Parti ileri gelenleri, Saner’in hükümet arayışlarının partiye zarar vereceğini düşünüyor

Parti ileri gelenleri, Saner’in hükümet arayışlarının partiye zarar vereceğini düşünüyor
29 Temmuz 2020 - 13:56

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Ersan Saner’in parti meclisi (PM) ve merkez yönetim kurulu (MYK) kararı olmadan Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi ile hükümet kurma çalışmaları yapması, birçok UBP üyesinde rahatsızlığa neden oldu.

Başbakan Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, hükümet ortaklarının tartışmalara son verip, hükümeti devam ettirme kararı almışken ve devam eden pandemi sürecinde yapacak çok iş varken, Ersan Saner’in iki partiyle “3’lü koalisyon hükümeti kurma” çalışma yapması parti ileri gelenleri tarafından doğru bulunmuyor.

“Bu aşırı hırs, UBP’yi de bölebilir”

Bazı PM ve MYK üyeleri, Saner’in bu girişimlerinin, hükümetin Türkiye ile olan iyi ilişkileri bozabileceğini ve bunu kesinlikle istemediklerini belirtirken, “hükümet bozuluyor” dedikodularına yol açan bu durumun, hizmete odaklanan hükümetin konsantrasyonunu da bozacağını vurguladı.

Bazı UBP yetkili organlarının üyeleri ve bazı UBP ileri gelenleri, Ersan Saner’in yeni hükümet arayışlarının ve bu çerçevede aşırı hırsla oluşan cepheleşmelerin UBP’yi de bölebileceğini ve parti başkanı Ersin Tatar’a seçimi kaybettirecek yanlış bir strateji olacağını belirterek, buna son verilmesini istiyor.

Öte yandan, Ersan Saner ile birlikte Turizm Eski Bakanı, milletvekili Ünal Üstel ve milletvekili Aytaç Çaluda da UBP-HP Hükümeti’nin bitmesini istiyor.

Arıklı: Hükümet bozulmadan görüşme yapmam

Konu ile ilgili olarak Haber Kıbrıs’a konuşan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ise, Ersan Saner ile kendisinin böyle bir görüşmede yer almadığını, prensip olarak da hükümet bozulmadan koalisyon görüşmesi yapmayacağını kaydetti.

Şu anda tatilde olduğunu ve yalnızca meclis genel kurulu için Lefkoşa’ya gittiğini, bu tür haberleri medyadan okuduğunu belirten Erhan Arklı, eğer hükümet bozulursa ve parti yetkili kurullarından onay alabilirse, ancak erken seçim hükümetine destek verebileceğini vurguladı.

Elde edilen bilgiye göre Saner, YDP’de Erhan Arıklı dışındaki bazı kişilerle görüşüyor.

En isteki parti DP

UBP ile üçlü hükümet kurulması konusunda en istekli partinin DP olduğu bildirildi. Serdar Denktaş sonrası parti başkanlığına getirilen Fikri Ataoğlu’nun hükümete girerek, partiyi toparlamayı hedeflediği, bu nedenle de üçlü koalisyon hükümeti kurma çalışmalarına dört elle sarıldığı öğrenildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

erotik film izle
organik hitfilm izlemarmaris tekne turları