Kibris Gerçek

Sağlık çalışanları huzursuz!

Sağlık çalışanları huzursuz!
03 Ağustos 2022 - 17:40

Özel HABER | 
Ülke her anlamda olduğu gibi sağlıkta da sınıfta kaldı. Uzun bir süredir sağlık alanında devam eden sıkıntılar aşılamayacak noktaya geldi, Lefkoşa Devlet Hastanesinde MR cihazı haftalardır bozuk.
Son dönemlerde vaka sayılarının artması ile hastanelerde yaşanan karmaşa hala devam ederken, bu süreçte Sağlık Bakanı İzlem Gürççağ’ın Ankara’da 1 Ağustos’u kutlaması vatandaşı da sağlık çalışanlarını da huzursuz etti.
Tüm bunlar yaşanırken, hastanelerin güvenliğinden sorumlu Çelebioğlu Özel Güvenlik Şirketi ’de dün mayıs ayından bu yana ödeme almadığı gerekçesi ile personelini geri çekti.
Emekli Başhekim Doktor Bülent Dizdarlı’nın yanı sıra eski Sağlık Bakanı Doktor Filiz Besim’de sağlık alanında yaşanan kötü gidişatı sosyal medya hesaplarından eleştirdi.

VATANDAŞ GÜNLERDİR PCR SONUCU BEKLİYOR…
Gazetemize ulaşan çok sayıda vatandaş, hastanelerde ciddi bir otorite eksikliği yaşandığını bunun yanında yaptıkları PCR test sonuçlarının günlerdir çıkmadığını öne sürdü. MR cihazında yaşanan sıkıntılar nedeniyle hastalar ambulanslarla Mağusa Hastanesi ve özel bir hastaneye sevk edilirken, acil durumlarda ‘112’ nin yetersiz kaldığı ifade edilmekte.

BAKANLIK KULAKLARINI TIKADI… ELEŞTİRİLERİ DE DUYMUYOR…
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin eski başhekimlerinden Bülent Dizdarlı, “Birkaç yıl sonra parasızlık nedeniyle hastane kapılarında tedavi için yalvaran insanları görürsek hiç şaşırmayalım” eleştirisini yaparken, eski Sağlık Bakanı Doktor Filiz Besim’de sosyal medya hesabından sert sözlerle Sağlık Bakanlığını eleştirdi.
Besim, “İhale yapamayan, iş yaptığı birçok ilaç ve ecza firmasını zarara uğratan bir Sağlık Bakanlığı ile karşı karşıyayız. Diğer yandan da Lefkoşa’da bozuk olan iki adet MRI cihazı nedeniyle birçok hasta özele sevk ediliyor. Hastanede Gastroenterolog yok. Son kalan Endokrin uzmanı da istifa etti. Acil Serviste, Kan Bankası’nda ve Psikiyatride ciddi hekim ve personel ihtiyacımız var. Bu eksik branşlarla ilgili sevkler kaçınılmazdır.”

EBELER SENDİKASI İŞ BIRAKMA UYARISI YAPTI…
Sağlıkta işler karışırken, aylardır maaş alamayan hastanelerin güvenliğini sağlayan şirkette dün itibarı ile personelini geri çekti. Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı İbrahim Özgöçmen, Acil Servisler ve Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi çalışanı meslektaşlarımız fiziksel şiddete karşı savunmasız bırakıldığını kaydetti. Fiziksel şiddet ihtimaline karşı savunmasız bırakılan üyelerine herhangi bir saldırıda bulunulması halinde acil servis dahil olmak üzere iş bırakma sinyali veren Özgöçmen, “Bu karar uyarınca doğabilecek her türlü olumsuzluğun sağlık bakanlığına ait olacağını ifade eder ve gerekli önlemi almaya davet ederiz” sözlerini kullandı.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.