Kibris Gerçek

“Seçmen sayısında Cumhurbaşkanlığı seçimine göre artış var”

“Seçmen sayısında Cumhurbaşkanlığı seçimine göre artış var”
20 Aralık 2021 - 17:29

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Narin Ferdi Şefik 2022 ‘Erken Genel Seçim’ öncesi ilk kez KIBRIS GERÇEK’e konuştu

“Seçmen sayısında Cumhurbaşkanlığı seçimine göre artış var”

Ülkede 23 Ocak 2022 tarihinde yapılması planlanan ‘Erken Genel Seçim’ öncesi Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Narin Ferdi Şefik, seçmen sayısının 203 bin 183 olduğunu vurgulayan Şefik, 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası seçmen sayısında biraz artış olduğunu ancak bu süreçte 18 yaşını doldurmuş olanların da kayıta geçtiğini kaydetti.

ŞEFİK:” MEVCUT YASA İLE YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”
Geçmiş seçimlerde seçim hazırlıklarında yaşanılan zorlukları, seçmene nasıl oy kullanacaklarını izah etmenin birtakım zorluklarını da gördüklerini ifade eden Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Narin Ferdi Şefik, “Maalesef herhangi bir değişiklik olmadığı için yolumuza mevcut yasamızla, devam etmemiz gerekir. Geçen defa yaşanan bazı sorunlardan ders alarak, bu sorunların tekrar yaşanmaması için tedbir almamız gerekir. Görevimizi en iyi şekilde yapmak için uğraşıyoruz. Mümkün olduğunca erken şekilde neticeleri vermeyi düşünüyoruz.”

ŞEFİK PANDEMİ VE ARTAN VAKALARI İŞARET ETTİ…
Seçim sistemin değişmesinden öte pandemi koşullarında, vakaların artış gösterdiği günlerde seçime gidilmesine işaret eden Şefik, Sağlık Bakanlığı ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulunun vereceği önerilerle sorunları aşma çabası göstereceklerini kaydetti. Seçim sisteminde değişiklik olmadığının da altını çizen Şefik, “Bilgisayarları arttırmak için ihaleye çıkıldı ve alındı. Bu şekilde o sürecin bir yerde kısalmasını ümit ediyoruz. Ne zaman bütün bu işlemler sürecek, kaç gün, kaç saat bilecek konumda değiliz.”

SEÇMEN SAYISI 203 BİN 183…
203 bin 183 seçmen olduğunu ifade eden Narin Ferdi Şefik, bir önceki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine göre seçmen sayısında yükselme olduğunu söyledi. Şefik, bunların kaçının yeni vatandaş, kaçının 18 yaşını doldurup kayıt yaptırdığının belli olmadığını belirtti.

ŞEFİK: “YÜZDE 11 OY YANMIŞTI”
Son gerçekleşen erken seçimlerde yüzde 11 oyun yandığını da ifade eden Şefik, “Mühür ve tercihte tercih sayılarında hata olursa o ilçenin tercihi kaynar diğerleri geçerli olur, o nedenle mühür geçerliliğini korur. Karmada daha büyük risk vardır sayıları ilçe bazında da tutturmak gerekir, toplamda da belirli bir sayı içinde olması gerekir hata yapılması halinde oyunuz yanabilir bunların izah edilmesi önemlidir eminim siyasi partilerde nasıl oy verebileceği konusunda kendilerinde bir gayret içinde olacaklardır.”

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.