Kibris Gerçek

Serdarlı, Gazimağusa ve Lefke’de kutlamalar yapılacak

Serdarlı, Gazimağusa ve Lefke’de kutlamalar yapılacak
13 Ağustos 2022 - 16:20

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ikinci aşamasının 48’inci yıl dönümü dolayısıyla törenler düzenlenecek.

20 Temmuz 1974’te başlayan harekâtın 14, 15 ve 16 Ağustos’ta yapılan ikinci aşamasında özgürlüğe kavuşan Serdarlı, Gazimağusa ve Lefke’de kutlamalar yapılacak.

Toplu katliamlarda şehit olanlar ise Taşkent, Muratağa-Sandallar ve Atlılar’da anılacak.

Milli Günleri Kutlama Merkez Komitesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya gore; Muratağa-Sandallar Şehitliği’ndeki tören,yarın saat 10.00’da anıta çelenklerin sunulmasıyla başlayacak.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu’nun çelenkleri sunmasının ardından saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı ile bayraklara göndere çekilecek.

Tören, yapılacak konmuşmalar, okunacak şiirler, şehitliğin gezilmesi ve kabir başında dua okunmasıyla tamamlanacak.

Atlılar Şehitliği’ndeki anma töreni ise saat 10.30’da başlayacak.

Serdarlı’nın kurtuluşu da yarın törenle kutlanacak. Serdarlı Atatürk Büstü önünde yer alacak tören, saat 11.45’te başlayacak.

Taşkent şehitleri ise 15 Ağustos Pazartesi günü anılacak.

Gazimağusa’nın kurtuluşu için de 15 Ağustos Pazartesi günü iki ayrı tören düzenenecek. İlk tören saat 17.30’da Zafer Anıtı önünde ikinci tören ise saat 18:00’de ismet İnönü Bulvarı’nda yer alacak.

Lefke’nin kurtuluşu ise 16 Ağustos salı günü Lefke Atatürk Parkı’nda yer alacak törenle kutlanacak, Kemal Özalper Şehitliği’nde ise anma töreni düzenlenecek.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.