Kibris Gerçek

Sınırüstü Halk Vakfı Yaşlı Bakımevinde annesini kaybeden Aykut anlattı

Sınırüstü Halk Vakfı Yaşlı Bakımevinde annesini kaybeden Aykut anlattı
02 Şubat 2022 - 16:11

Sınırüstü Halk Vakfı Yaşlı Bakımevinde annesini kaybeden Ayla Aykut KIBRIS GERÇEK’e konuştu:

“ANNEME DOKUNMAK, SARILMAK İSTERDİM”

Sınırüstü Halk Vakfı Yaşlı Bakımevin ’de ‘skandal’ görüntülerin ardından bakıma muhtaç yaşlılar daha iyi bir ortama tahliye edildi. Ortaya çıkan görüntüler sonrası, yakınlarını çaresiz halde gören aile bireylerinin acısı ikiye katlandı. Farklı nedenler, ailevi sorunlar nedeniyle anne ve babasını bakım evine yerleştirmek zorunda kalan birçok aile görüntüler sonrası derin üzüntü yaşarken, 5 ay önce bakım evinde 79 yaşındaki ‘Alzheimer’ hastası annesini kaybeden Ayla Aykut, gördüklerini ve yaşadıklarını KIBRIS GERÇEK’e anlattı.

“ANNEM HASTAYDI 7/24 HEMŞİRE KONTROLÜ VAR DİYE VERDİM”
Halk Vakfı Yaşlı Bakımevin ‘de 79 yaşındaki annesi Aynur Hatay’ı 2021 Ağustos ayında kaybeden Ayla Aykut yaşadıkları süreci anlattı. Annesinin ciddi rahatsızlığı olduğunu evde iki kez beyin kanaması geçirdiği için 7/24 hemşire kontrolünde tutmak istediklerini anlatan Aykut, “Ben annemi bakımevine gelişigüzel vermedim. Çok araştırdım, biz Kalkanlı Yaşam Evi için bekliyorduk orası devletindi ancak sıra bize gelmedi. Annemi Sınırüstü Halk Vakfı Yaşam Evine bir buçuk sene önce yerleştirdim. İlk zamanlar çok güzel kilo almıştı, sonra covid çıktı ve hızla zayıflamaya başladı. Sebebini sorduğum zaman bana aşırı hareket ettiğini söylediler” dedi.

“ELLERİ PİSTİ, KOKU VARDI SORGULADIM CEVAP ALAMADIM”
Güvenli olduğu için annesini bakımevine yerleştirdiğini anlatan Ayla Aykut, annesinin giderek kötüleştiğini bakıcıların sürekli değiştiğini aylık 3 bin 500 TL ödediklerini ilaçlar için de ayrı ödeme yaptıklarını ifade etti. Annesini her ziyaretinde daha da kötü gördüğünü, covid nedeniyle görüşlerin yasaklandığını ancak ailelerin isterlerse yakınları ile bakım evi dışında görüşebildiklerini kaydeden Ayla Aykut, “Annemi bakımevinden aldığım zaman elleri çok pisti, zayıflıyordu sürekli ve koku vardı. Sebebini araştırdım öğrenmek istedim cevap alamadım, 27 Ağustos 2021 tarihinde bir telefon geldi annemin öldüğünü söylediler” ifadelerini kullandı.

DEFNEDİLMEK İÇİN 4 GÜN BEKLEDİ…
Bu süreçte hiçbir bilgi alamadığını, annesinin defnedilmek için 4 gün morgda beklediğini ölüm raporunun çok geç yazıldığını iddia eden Aykut, annesinin hayattayken uzun bir süre doktor kontrolünden geçirilmediğini öğrendiklerini kaydetti. Aykut, “Annemin ölüm raporuna kalp yetmezliği yazıldı ama daha sonra yeterli beslenmediğini ve öldüğünü çok acı bir şekilde öğrendim. Diyecek bir şey yok acımız 5 ay ama bu görüntülerle gerçek acılar ortaya çıktı. Orada yaşayan insanlar için çok üzgünüm, burada sadece bakım evinin değil devletinde ciddi ihmali var. Keşke sonu böyle olmasaydı, covid nedeniyle orada yaşayan aileni ya demir parmaklıklar ya da bakım evi dışında görebilirsin. Ben annemi alıp geziyordum, yemek yedirip öyle götürüyordum. Anneme dokunmak, sarılmak isterdim” dedi.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.