Kibris Gerçek

Son Dakika Yeni Vaka Yok Üstelik 4 Hasta da Taburcu Oldu..

Son Dakika Yeni Vaka Yok Üstelik 4 Hasta da Taburcu Oldu..
14 Nisan 2020 - 18:49

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, 14 Nisan 2020 Covid-19 genel durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Pilli: “Vakalarda artış yok diye rehavete kapılmayalım, kurallara uyalım”

Son 24 saat içerisinde yapılan test sayısının 162 olduğunu belirten Bakan Pilli, bugün herhangi bir vaka tespit edilmediğini ifade etti.

Dr. Pilli, iyileşerek bugün taburcu edilen hasta sayısının 4 olduğu bilgisini vererek, vakalarda artış olmaması nedeniyle rehavete kapılmadan kurallara uyulması gerektiğine dikkat çekti.

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli,  aynı zamanda halka çağrıda bulunarak Covid – 19 Mücadelesinde ülkemizin iyi bir noktada olduğunu, ancak bunun rehavetine kapılmadan alınan önlemlerin aynı seviyede devam etmesinin önemine dikkat çekti.

Bakan Pilli’nin 14  Nisan 2020 Covid-19  genel durumu ile ilgili açıklaması şöyle;

“Yapılan test sayısı 162, pozitif vaka yok.

İyileşerek bugün taburcu edilen hasta sayısı 4, kaybedilen hasta olmadı.

Bugüne dek hayatını kaybeden hasta sayısı 4.

Toplam yapılan test sayısı 4 bin 555 ve Toplam pozitif vaka sayısı 100.

Tedavisi devam eden 30 vaka var ve bugüne kadar toplam 66 hasta iyileşerek taburcu edildi.”

Bakan Pilli, son günlerde pozitif vaka sayılarında artış yaşanmadığını, ancak bu durumun hükümetin ve Sağlık Bakanlığı’nın aldığı yerinde kararlar sonrasında ve halkın da uyum göstermesi neticesinde olduğunun altını çizerek şunları kaydetti;

“Hükümetin ve Sağlık Bakanlığı’nın aldığı yerinde kararlar ve halkın uyumu neticesinde salgının kontrol altında aynı seviyede tutmayı başarmış bulunuyoruz. Maalesef son günlerde halkımızın vaka sayılarında artış yaşanmaması nedeniyle, bazı kurallara uymadığını görmekteyiz. 

Halkımızın kurallara uyması, bu durumun ciddiyetini anlaması son derece önem taşımaktadır. Son günlerde dışarıdaki hava şartları nedeniyle de vatandaşların sokakta olmaya rağbet ettiğini gözlemlemekteyiz. Bu hastalığın bilinmeyen yönlerine dikkat etmek gerekmektedir.

Kişilerin izole olması, sosyal mesafeye dikkat etmeleri korunmanın en etkin yöntemlerinden olmakla birlikte, hapşırma esnasında damlacıkların 1 metreden, 3 metreye kadar ulaşabileceği dikkate alınarak, sosyal mesafe korunmalıdır.

Kronik vakalarda ciddi bir şekilde hastalığın ilerlediğini bilmekteyiz ancak daha genç yaş gurubu ve kronik hastalığı olmayan birçok kişide bu hastalığın pençesine düşmektedir. Bilim adamlarının önerdiği testten çok, insanlarla teması kesmek gerektiğidir.

Unutmayalım ki, virüs kendi kendine değil, insanların birbirine taşıması ile bulaşıyor. Şu anda Covid-19 ile ilgili kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. En güçlü ilaç ve yöntem ise kendi kendimizin ilacı olmaktır. Bu da bireysel önlemlerdir. 

Son derece kolay yöntemlerle kendimizi koruyabiliriz. Güvenli mesafe, evde kalmak, ellerimizi sıkça yıkamak ve hijyen kurallarına uymak, dışarıda olduğumuzu süre içerisinde maske kullanmak, sosyal izolasyonu etkin bir şekilde korumak büyük önem taşımaktadır.

Şu an yaşanan tablo olumlu olsa dahi, kesin bir sonuç yoktur ve vakalarda artış yaşanabilir. Bir süre daha sabırlı olunması ve halkımızın kurallara uyum göstererek bizlere yardımcı olması gerekmektedir. Halkımızdan beklentim kendimize düşen görevi en iyi şekilde yapmaktır. Sadece sağlık değil, sosyal ve ekonomik yönleri ile yaşanan bu zor süreci birlikte el ele vererek atlatacağımızdan kuşku duymamaktayım.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.