Kibris Gerçek

TC MSB Akar, Ankara’da 1 Ağustos Resepsiyonu’na katıldı

TC MSB Akar, Ankara’da 1 Ağustos Resepsiyonu’na katıldı
02 Ağustos 2022 - 15:55

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara’da Gazi Orduevi’nde düzenlenen KKTC Silahlı Kuvvetler Günü Resepsiyonu’na katıldı.

Bakan Akar resepsiyonda yaptığıkonuşmada ilk olarak 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı ve KKTC Silahlı Kuvvetleri Günü’nü kutlayarak sözlerine başladı.

Akar, konuşmasında üçüncü taraflardan Kıbrıs sorunu konusu tarafsız olmalarını istedi.

Akar, “Üçüncü taraflardan beklentimiz Kıbrıs meselesi hakkında objektif, tarafsız olmaları, stratejik körlüğü bırakmaları, olaylara eşit bir anlayışla yaklaşmaları ve Kıbrıs Türkü’nün hakkını, hukukunu teslim etmeleridir” dedi.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın adadaki herkese barış ve huzur getirdiğini belirten Akar, “1974’teki harekatın ardından adadaki kan ve gözyaşı durmuştur.

Kıbrıs bizim milli meselemizdir” diyen Akar, Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar garantörlük görevini eksiksiz şekilde yerine getirdiğini, bundan sonra da getirmeye devam edeceğini dile getirdi.

Akar, Rumların tutumu nedeniyleKIbrıs’ta anlaşma sağlanamadığına da vurgu yaptı.

Akar“KKTC ile yaptığımız çalışmalarda, bugüne kadar ortaya koyduğumuz bütün çözüm önerilerine herhangi bir şekilde karşılık bulamadık. Bütün çözüm önerilerimizi, ortaya konulan bütün çözüm yollarını Rumlar uzlaşmaz tutum ve statükocu bir tavırla, kendilerini ayrıştırıp oradaki Türk nüfusunu farklılaştırarak çözümün mümkün olmaması için ellerinden gelen her türlü gayreti gösterdiler. Kıbrıs Rumları gerçekleri, oradaki Türk varlığını görmeli, Türk varlığının egemenliğini ve bağımsızlığını tanımalıdır. Onların da güven ve refah içinde yaşama hakkını kabul etmelidir.” Dedi.

Ege’de, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta, ne Türkiye’nin ne de KKTC’nin haklarının çiğnenmesine izin vermeyeceklerini vurgulayan Akar, “Bizim görüşme ve diyalog ifadelerimizi kimse zafiyet olarak algılamasın, haklarımızı çiğnetmeyeceğiz ifademizi de bir tehdit olarak görmesin. Bunu da herkes böyle algılasın. Türkiye, Kıbrıslı kardeşlerimizin haklı davalarında daima yanlarında olmaya devam edecektir” diye konuştu.

Resepsiyona katılan Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra da 1 Ağustos’u, Kıbrıs Türkü’nün bu coğrafyadaki varlığını, mücadelesini simgeleyen bir tarih olarak tanımladı.

1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’nın Kıbrıs Türk halkının adadaki varlığı için verdiği çetin mücadelenin önemli bir dönüm noktasını temsil ettiğini belirten Altuğra, “Bugünlere kolay ulaşılmamıştır. Halkımız bugün adada güven ve huzur içinde yaşamaktadır. Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü ile Türk askerinin Kıbrıs’taki varlığı kırmızı çizgimiz, vazgeçilmezimizdir. Anavatan Türkiye’ye daha sıkı sarılıp yolumuza devam etmekte kararlıyız” dedi.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.