Kibris Gerçek

TÜK Yönetim Kurulu Başkanı Adahan’dan Özersay’a yanıt

TÜK Yönetim Kurulu Başkanı Adahan’dan Özersay’a yanıt
05 Ağustos 2022 - 9:01

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Adahan, Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay’ın açıklamalarına karşılık açıklama yaptı.

Tük olarak Özersay’ın kötü örnekleri ön plana çıkararak, iyi yapılan çalışmaları gölgelendirmemesini tavsiye ettiklerini söyleyen Adahan, “İstemesi durumunda TÜK çalışmaları hakkında kendisine bilgi vermek adına kendisini Kurumumuza davet ederiz” dedi.

ADAHAN: ÖZERSAY’IN RANT PAYLAŞIMINI ÜZÜLEREK OKUDUK

Adahan’ın Özersay’a cevaben yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

“Sn. Kudret Özersay’ın bugün Toprak Ürünleri Kurumu’nun spot alım yetkisini hedef alan rant paylaşımı ve hırsızlıkla ilişkilendirilen açıklamalarını üzülerek okuduk.

Bu açıklamalarda TÜK’ün spot alım yetkisini mazot alımları ile benzeştirmesi ve bu uygulamanın yeni bir uygulamaymış gibi göstermesi, kurumumuzu ve sektörü hiç takip etmediğinin ve kendinin de 2018-2020 yılları arasında Bakanlar Kurulu’nda imza koyduğu kararlardan habersiz olduğu gerçeğini gözler önüne sermiştir.

“KUDRET BEY’İN İYİ YAPILAN ÇALIŞMALARIMIZI GÖLGELENDİRMEMESİNİ TAVSİYE EDERİZ”

TÜK, 2018 yılında dönemin hükümetinin onayıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurum ve kuruluşlarından Merkezi İhale Komisyonu yasaları kapsamı dışında direk alım yapmaya başlamıştır. Ve bu uygulama bugün de aynen devam etmektedir. Bu uygulama, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki dünya piyasalarında ucuz olan yem ve/veya yem hammaddeleri hayvancılık sektörüne sağlanmakta ve üretim maliyetlerinin düşürülmesine olanak sağlamaktadır.

TÜK spot alım yetkisini 2018 Eylül ayında yine Kudret Bey’in üyesi olduğu Bakanlar Kurulu kararı ile uygulamaya başlamıştır. Bizler 2018 yılından beri uygulanmakta olan spot alım yetkisini ihtiyaç hasıl olduğu durumlarda Bakanlar Kurulu Kararları ile, 2021 Haziran ayından itibaren kullanmaya başlamış olup, bugüne kadar 170 bin ton arpa ve mısırı spot alım ile ülke hayvancısına sağlamış bulunmaktayız. Bu alımları gerçekleştirirken MİK usullerine uygun ve dünya borsalarını yakından takip ederek ihtiyaç duyulan hammaddeleri doğru fiyatlardan almış olduğu tüm sektör tarafından kabul görmüş ve takdir edilmiştir.

TÜK olarak Kudret Bey’in kötü örnekleri ön plana çıkararak, iyi yapılan çalışmaları gölgelendirmemesini tavsiye ederiz. İstemesi durumunda TÜK çalışmaları hakkında kendisine bilgi vermek adına kendisini Kurumumuza davet ederiz’’Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.