Kibris Gerçek

Turizm emekçileri artan pahalılık ve ekonomik kriz karşısında sıkıştı…

Turizm emekçileri artan pahalılık ve ekonomik kriz karşısında sıkıştı…
20 Haziran 2022 - 15:43

Turizm emekçileri artan pahalılık ve ekonomik kriz karşısında sıkıştı…

“TÜKENDİK”

Ülke pandemi sonrası ekonomik kriz ile boğuşuyor. Hemen her sektörü derinden etkileyen ekonomi Turizm emekçilerini de sarstı. Açlık sınırının çok altında kalan asgari ücret ile geçinmenin mümkün olmadığını dile getiren emekçiler, asgari ücretlinin ay sonunu değil, ayın ilk haftasını geçiremediğini söyledi.
Turizm Emekçileri İnsiyatifi Başkanı Fuat Neşe, dünyada yaşanan ekonomik kriz Türk Lirası’nın da değer kaybetmesi ile enflasyon canavarının hortladığını söyledi.
Asgari ücretin arttırılmasının sorunlara çözüm üretmeyeceğini kaydeden Neşe, “Bugün sosyal hakları düzgün şekilde sağlanamayan işçiler, hükümetlerin yanlış politikaları nedeniyle işverenlere ekstra bir yük getirmekten öteye geçemez. Bu sebeple işsizliğin artacağı bir döneme geçiş yaparak daha da vahim bir tabloyla karşılaşacağız” dedi.

ÖZEL SEKTÖR VE KAMU ARASINDAKİ UÇURUM AÇILDI…
Gerekli tedbirlerin, gerekli zamanda alınması hususunda bir an önce hükümet edenlerin ellerini taşın altına koyması görüşünde olduklarını ifade eden Neşe, fırsatçılık yapanlara karşı halkın korunması gerektiğinin altını çizdi.
Neşe, “Hükümet olarak siz gelip geçici çözümlerle uğraşarak kaşıkla verip, kepçe ile geri alırsanız bu gün her yerde konuştuğumuz özel sektör ve kamu çalışanları arasındaki uçurumu daha da açarak modern kölelik düzenine ayak uydurmuş olursunuz. Özellikle hizmet sektöründe kalifiye elemanın kalmadığı ülkemiz, gerçekçi çözümler üretmemesi halinde bu süreçten en ağır darbeyi alarak halkın politikacılara olan güvenini sarsacak ve gelecek için sorgulamalar başlayacaktır.”

NEŞE: “SORUNLAR ARTARAK DEVAM EDİYOR, YIKIMLARLA MÜCADELE EDİYORUZ”
Pandemi sürecinde en çok etkilenen sektörlerden biri olduklarını söyleyen Neşe, “Unutulmasın ki dünyadaki tüm devrimler ezilen kesim tarafından yapılmış ve başarıya ulaşmıştır. Bugünlerde yine sorunlar da artarak devam ediyor.
Turizim Emekçileri İnisiyatifi, bir de enflasyon krizi eklenince emekçilerimizin gücü tamamen tükenmiş durumdadır. Tabi bunun yanında pandemiden kalan prim eksikliklerimiz de halen devam ediyor. Pandemi sürecinin yaralarını sarmadan ekonomik sıkıntıların getirdiği yıkımlarla mücadeleye devam ediyoruz
Turizm emekçileri pandeminin getirdiği birçok sıkıntı ile mücadele ederken bunların en başında kapalı olduğumuz dönemlerde ada dışında kalan başta Türkiye ve üçüncü sınıf ülkelerden insanlar adaya gelemeyerek vatandaşlık işlemlerinde cezaya düşmüşlerdir. Bunun için af yasasına acilen ihtiyaç duyulmaktadır yaklaşık 15 aydır birçok yetkiliye ile bunu anlatmamıza rağmen siyasi istikrarsızlıktan bir türlü çözüm üretilemedi.”

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.