escort

Kibris Gerçek

Türk Lirası dünkü çıkışını sürdüremedi, dövizler yine artışta

Türk Lirası dünkü çıkışını sürdüremedi, dövizler yine artışta
Muhabir1( [email protected] )
13 Ağustos 2021 - 12:39
Türk Lirası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın dünkü Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında yakaladığı çıkışını bugün sürdüremedi, dövizler yine artışta.

Türk Lirası varlıklar için kritik öneme sahip TCMB’nin ağustos PPK’sında piyasaların beklentisi doğrultusunda politika faizinde bir değişikliğe gidilmedi.

Kararın hemen ardından ABD Dolar Endeksi’nde gerilemenin de desteğiyle dün 8.5070’e kadar çekilen dolar/TL, günü 8.54’ten tamamlamıştı. Kur bu sabaha benzer seviyelerden başlarken, ilerleyen saatlerde yeniden artışa geçti. Benzer artışlar hem Euro’da hem de sterlinde yaşanıyor.

Türkiye piyasasında saat 10.10 itibarıyla dolar/TL dünkü kapanışa kıyasla %0.21 artışla 8.5679 seviyesinde, Euro/TL %0.26 artışla 10.0540 seviyesinde, sterlin/TL de %0.26 artışla 11.8330 TL seviyesinde hareket ediyordu.

KKTC döviz piyasasında da aynı dakikalarda dolar 8.59 TL’den, Euro 10.09 TL’den, sterlin de 11.87 TL’den satılıyordu. Piyasada bugün ortalama döviz alış kurları ise dolarda 8.546 TLEuro’da 10.00 TL, sterlin de 11.80 TL düzeyinde.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ile ilgili değerlendirmesini bu akşam yayımlayacak. Fitch, bu yıl Şubat ayında Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit ederken, görünümünü “negatif”ten “durağan”a revize etmişti. Fitch’in açıklamasının saat 23.00-23.30 arasında gelmesi bekleniyor.

Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 50 internet sitesine erişimin engellenmesi için gerekli hukuki işlemlerin yapılmasına karar verilmesi de piyasalar tarafından izleniyor.

KABİL’E ABD VE İNGİLİZ ASKERİ

Öte yandan ABD ve İngiltere, Afganistan’da Taliban’ın ilerleyişini sürdürmesi üzerine tahliyelere destek olmak amacıyla Kabil Havalimanı’na asker göndereceklerini açıkladı. Kabil’e ABD’nin 3 bin, İngiltere’nin ise 600 asker göndereceği açıklandı.

Piyasaların yakından izlediği diğer gelişmeler arasında; ABD’de Gıda ve İlaç Dairesi FDA kırılgan vatandaşlara 3. doz aşıya onay vermesi, Adidas, Reebok’ın Authentic Brands’a satışı için anlaşma imzalaması ve Meksika ve Peru merkez bankalarının faiz oranlarını 25’er baz puan artırması da var.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.