escort

Kibris Gerçek

Türk Lirası haftaya düşüşle başladı

Türk Lirası haftaya düşüşle başladı
Muhabir1( [email protected] )
20 Eylül 2021 - 12:09

Kıbrıs Gerçek – Özel Haber

Türk Lirası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı ile Fed FOMC toplantısının yapılacağı haftaya sıkıntılı başladı. Dolar/TL hızlı yükseliş içinde.

Çarşamba günü yapılacak Fed toplantısı öncesinde güçlenen dolar ve küresel risk iştahının azalması TL’yi de negatif yönde etkiledi.

Dolar/TL kuru bu sabah dış piyasalarda 8.7240’a yükselerek 8 Temmuz sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Kurda daha sonra hafif gerileme saptandı.

ABD Dolar Endeksi ise 93.35’i aşarak 23 Ağustos sonrası en yüksek seviyeyi gördü ve parite de yeniden 1.17 tabanına geriledi.

Perşembe günü yapılacak TC Merkez Bankası PPK toplantısında hem faiz kararı hem de açıklama metnindeki ifadelerin TL’de hareketlilik yaratması bekleniyor.

Türkiye piyasasında bugün saat 11.25 itibarıyla dolar/TL Cuma günkü kapanışa kıyasla %0.63 artışla 8.6829 seviyesinde, Euro/TL %0.62 artışla 10.1777 seviyesinde, sterlin/TL de %0.17 artışla 11.8740 TL seviyesinde hareket ediyordu.

KKTC döviz piyasasında da aynı dakikalarda dolar 8.75 TL’den, Euro 10.23 TL’den, sterlin de 11.95 TL’den satılıyordu. Piyasada ortalama döviz alış kurları ise dolarda 8.67 TL, Euro’da 10.15 TL, sterlin de 11.85 TL düzeyinde.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) sabah saatlerinde 393 baz puan seviyesinde bulunurken 2 yıllık gösterge tahvil faizi %17.70 civarında seyrediyordu.

TCMB’DEN FAİZ İNDİRİMİ GELİR Mİ?

Türk lirası fiyatlamalarında Perşembe günü yapılacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısına dair beklentiler de etkili oldu.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında yaptığı konuşmada Merkez Bankası’nın odağını manşet enflasyondan çekirdek enflasyona çevirdiğini belirtmişti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Perşembe günü yapılacak toplantıda faizin sabit bırakılacağı yönünde. Beklenenden erken gelecek bir faiz indiriminin ise Türk lirasında kayıpları artırabileceği düşünülüyor.

Deutsche Bank, yayımladığı bir araştırma raporunda TCMB’nin söylem değişikliğinin yerel varlıklar için negatif olduğunu ve Merkez Bankası’nın çekirdek enflasyon hedeflemesi yapacak bir lükse sahip olmadığını söylemişti.

Deutsche Bank Araştırma CEEMEA Müdürü Christian Wietoska ve Türkiye Ekonomisti Fatih Akçelik, enflasyon seviyesi düşünüldüğünde faiz indirimi için alan kalmadığını ama faiz artırımının ise seçenekler arasında bulunmadığını belirtmişti.

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.