Kibris Gerçek

Uçak bilet fiyatlarındaki astronomik artış, vatandaşların yurtdışı tatil planlarını suya düşürdü

Uçak bilet fiyatlarındaki astronomik artış, vatandaşların yurtdışı tatil planlarını suya düşürdü
26 Temmuz 2022 - 13:53

DEVRİM DEMİR
Bilet fiyatlarındaki hızlı artış, yaz için tatil planı yapan vatandaşların hevesini kursağında bıraktı. Kıbrıslı Türklerin en çok seyahat ettiği destinasyon olan İngiltere’ye en ucuz gidiş dönüş biletinin valiz ve yer seçimi hariç fiyatı 9 bin ile 10 bin TL civarında. Bu rakam 12 bin TL’ye kadar çıkıyor.
Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, yaz sezonunun başında bilet fiyatlarında ucuzlatmaya yönelik çalışmalar yapacaklarını duyurmasına rağmen, bilet fiyatlarındaki amansız yükseliş hızla devam ediyor.
Bilet fiyatlarının yüksek olmasının en büyük nedeni ise Ercan Havaalanının vergilerinin yüksek olması gösteriliyor. KKTC’ye ait bir havayolu ve direk uçuşların olmaması da bilet fiyat dengelemesinin önünde en büyük engel.

TÜRKİYE’YE UÇMAK İMKANSIZ OLDU…
Ercan-İzmir, Ercan-Antalya, Ercan-İstanbul ve Ercan-Ankara arasındaki gidiş dönüş uçak bileti fiyatları dudak uçuklatıyor, uçağa binmeyi imkânsız kılıyor.
KKTC’den sadece Türkiye’ye gitmek için 4 bin ile 5 bin TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor. Gidilecek gün ve saate göre fiyat artıyor ancak daha ucuzunu bulmak neredeyse imkânsız.

AVRUPA’YA GİDECEK OLANLAR YANDI…
Yurtdışı uçak bileti fiyatları ise uçmuş durumda Londra’ya baktığımızda tek kişi gidiş ekonomik sınıf uçak bileti ortalama 9 bin ile 10 bin TL’den 12 bin TL’ye kadar gidiyor.
Kat ve kat artan bilet fiyatları vatandaşın cebini yakarken, tatil yapmak isteyenler yurt dışına çok sıcak bakmıyor.
2018 yılında İngiltere’ye 700 ile 800 TL arasında uçmak mümkünken, bilet fiyatı en fazla 3 bin 500’e kadardı.
Son 4 yıl içinde pandeminin de ortaya çıkması ile astronomik bilet fiyatları vatandaşı ülkeye kapattı.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.