Kibris Gerçek

Üçü Doktor 8 kişinin tutuklandığı ‘Donör’ operasyon davası ne oldu

Üçü Doktor 8 kişinin tutuklandığı ‘Donör’ operasyon davası ne oldu
01 Ağustos 2022 - 15:32

Lefkoşa’da geçtiğimiz yıl ihbar üzerine polis iki ayrı özel hastanede yumurta ticareti yapıldığı iddiası ile operasyon düzenlemişti. Yaşları 19 yaşında olan iki kadın üç ile üç bin 500 TL arasında yumurtalarını para karşılığı sattığını itiraf etmiş verdikleri isimler doğrultusunda polis mahkeme emri ile 3’ü doktor 8 kişini tutuklamıştı.
‘İnsan Hücre ve Doku Organ Nakli Yasası’na’ aykırı hareket suçlamaları ile tutuklanan Doktorlar Firdevs Uğuz Tip, Vedat Uğurel ve Mehmet Emin Kaptan aleyhindeki davanın ne aşamada olduğu sorgulanmaya başlandı.
2021 yılı temmuz ayında polis ihbar üzerine Lefkoşa’da özel bir Hastaneye operasyon düzenleyerek bazı belgelere el koymuştu. İlerleyen soruşturmada polis yumurtalarını para karşılığı sattığı tespit edilen 19 yaşındaki iki genç kadını da tutuklayarak, toplamda 8 kişi hakkında suç duyurusu yapmıştı.

10 YILA KADAR HAPİSLİĞİ VAR…
Yasada belirtildiği üzere maddi menfaat elde etmek için üreme hücresi satılamaz. Yasal şekilde üreme hücresi bağışı yapacak donörlerin yaşı 20 yaşından küçük 35 yaşından büyük olamaz, bu suçun yasada 10 yıla kadar hapisliği var.

TEMİNAT’LA SERBEST YARGILANIYORLAR…
Polis’in soruşturması sonrası 8 kişi mahkemeye çıkartılarak teminata bağlanmıştı. Yurt dışına çıkışları yasaklanan doktorlar Mehmet Emin Kaptan ve Vedat Uğurel 30’ar Bin TL, Doktor Firdevs Uğuz Tip 15 Bin TL nakit 50 Bin TL şahsi kefalet ve 100’er bin TL’lik 1 kişinin imza edeceği kefalet senedi ile serbest yargılanıyor.















Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.