Kibris Gerçek

Ülke iki gündür cehennemi yaşıyor…

Ülke iki gündür cehennemi yaşıyor…
05 Temmuz 2022 - 13:05

Teknecik Elektrik Santralinde iki gündür yaşanan akaryakıt eksikliği nedeniyle yaşanan üretim sıkıntısı vatandaşa cehennemi yaşattı. Gün boyu saatlerce gelmeyen elektrikler nedeniyle birçok işletme milyarlarca lira zarara uğradı.
Üretim her noktada durdu, Ercan Havaalanına iniş yapmak isteyen uçaklar ciddi sıkıntılar yaşadı, bazıları geri dönmek zorunda kaldı. Geçimini hayvancılıkla sağlayan onlarca üretici, sağım makineleri bozulduğu için iş yapamaz duruma geldi.
Makineye bağlı yatağa bağımlı hastalar ve yakınları zor durumlara düşerken, sosyal medyada yüzlerce kişi yaşananlara isyan etti.

VATANDAŞ CEHENNEMİ YAŞADI…
Dönüşümlü elektrik kesintileri vatandaşa da işletmelere de cehennemi yaşattı. Birçok işletme yaşanan kesintilerin mağduru oldu, iş yerleri milyarlarca zarara uğradı. Kesintiler nedeniyle birçok evde elektronik eşyalar zarar gördü, özellikle Surlariçi bölgesinde jeneratör olmayan butik otellerdeki turistler rezervasyonlarını iptal ederek Güney Kıbrıs’a geçiş yaptı.
Üretim yapan atölyeler, hayvan üreticileri de kesintilerden nasibini aldı. Birçok hayvan üreticisi kesintiler nedeniyle sağım makinelerinin bozulduğunu sosyal medya üzerinden sitem ederek duyurdu.

YATAĞA BAĞIMLI HASTALAR PERİŞAN OLDU…
Hastanelerde dün gün boyu kaos bitmedi. Elektrik kesintileri nedeniyle vatandaş sağlık konusunda da mağdur oldu. Hastaneler de kesintiler nedeniyle ‘felç’ olurken, randevu sistemi çöktü. Yüzlerce hasta gittiği hastanelerde saatlerce sıcak altında bekledi.
Evde elektrikle çalışan tıbbi cihazlarla yaşamlarını sürdürmek zorunda olan ciddi, hayatı tehdit edici kronik hastalıkları olan hastalar, çoğunluğu solunum yetmezliğine bağlı ev tipi ventilatör, oksijen konsantratörü, nebülizatör, aspiratör, havalı yatak/tıbbi hasta yatağı gibi elektrikle çalışan cihaz ve malzemeleri kullanarak hayata tutunmaya çalışan çok sayıda vatandaş perişan oldu.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.