Kibris Gerçek

Ülkemizde salgın hızını kesmeden devam ederken, ‘Omicron’ vakası da kendini hissettirdi

Ülkemizde salgın hızını kesmeden devam ederken, ‘Omicron’ vakası da kendini hissettirdi
27 Aralık 2021 - 16:36

Covid-19’da beşinci dalga

OMİCRON NEDENİYLE ÜLKE
ALARMDA

Ülkemizde salgın hızını kesmeden devam ederken, ‘Omicron’ vakası da kendini hissettirdi. Dünya ülkelerini alarma sokan Covid-19’un yeni varyantı ‘Omicron’ KKTC’de de artışa geçti.
‘Omicron’ varyantı Afrika’dan geldiği bilinen mutasyona uğramış SARS COV-2 virüsüdür. Dünya Sağlık Örgütü tarafından kaygı uyandıran varyantlar listesine eklenen beşinci varyant olmuştur.
Bakanlık, önceki gün Türkiye Cumhuriyeti’nden getirilen Omicron varyantı tespit kitleriyle Covid-19 pozitif çıkan vakalar üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde ülkemizde 2 kişide Omicron varyantı tespit edildiğini açıklamıştı.
Öte yandan bir okulun öğrencilerinin düzenlediği bir eğlencede de 3 öğrencide ‘Omicron’ vakası tespit edildi.

BAKANLIK 29 YENİ ‘OMİCRON’ VAKASI DAHA AÇIKLADI…
Vakaların artışı nedeniyle Acil Durum Pandemi Hastanesi sıkıntılı günlerden geçerken, ‘Omicron’ vakasının ülkede görülmesi nedeniyle Sağlık Bakanlığı uyarıda bulundu.
Özellikle dün çıkan Covid-19 pozitif vakalar üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde 29 kişide ‘Omicron’ varyantı tespit edildi.

SEMPTOM GÖSTERMİYOR…
Bakanlık, varyantın daha çok genç kişilerde tespit edildiğini büyük bir kısmının ise asemptomatik belirti göstermediği açıklanırken, semptomları olanların üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösteriyor.
Hastalık şu an da hafif belirti gösterirken, bu varyantın ilerleyen günlerde nasıl seyredeceğinin bilinmediğini açıklayan Sağlık Bakanlığı, varyantın hızlı bir şekilde ilerlediğini de açıkladı.

SAĞLIK ALT YAPISI TEHLİKEDE…
Son iki yıldır Covid-19’la mücadelede yıpranan sağlıkçılar, yeni bir varyantla yüz yüze. Kasım ayında yeniden tırmanışa geçen salgın, hız kesmeden sürüyor. ‘Yerel’ vakalarda artış hastaneye yatışı da hızlandırırken, yoğun bakımın da dolu olduğu ifade ediliyor.
Yeni varyant ‘Omicron’un da ülkede hızlı bir şekilde artması nedeniyle, sağlık alt yapısı da tehlikeye girdi.

OMİCRON BELİRTİLERİ FARKLI
‘Omicron’ görülen vakaların analiz edildiğinde, virüsün en yaygın belirtilerinin ‘burun akıntısı’, ‘baş ağrısı’, ‘yorgunluk’, ‘hapşırma’ ve ‘boğaz ağrısı’ olduğunu bildirdi.
Bunların hiçbiri, uyarılarda bulunulan öksürük, yüksek ateş veya tat ve koku alma duyularında eksiklik gibi klasik virüs belirtileri arasında olmadığı belirtildi.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.