Kibris Gerçek

Yastık Altı Altınlarınızı Değerlendirin

Yastık Altı Altınlarınızı Değerlendirin
12 Aralık 2016 - 10:15

Zen Diamond KKTC Distribütörü Erdinç Küçükuncular, vatandaşları ekonomiye katkıda bulunmak adına ellerindeki altınları bozdurmaya davet etti

Ceren ÖZBİL

Zen Diamond KKTC’de yine bir ilke imza atarak, 30 saniyede altının ayarı belirleye bilecek bir makineyi ülkeye getirdi.

Zen Diamond KKTC Distribütörü Erdinç Küçükuncular, dünyada artık teknolojinin ilerlediğini söyledi ve “elinizdeki altının ayarını sadece 30 saniye öğrenebilecek teknolojiye sahip olduk” dedi.

Kuzey Kıbrıs’ta da ilk defa bu cihazı kendilerinin adaya getirdiğinden söz eden Küçükuncular şu ifadeleri kullandı:

Gerek bizden alınan ürünleri, gerek çok eskiden kalıp kullanılmayan altınları, gerek bizde gerek başka kuyumcularda değiştirmek üzere ayarında herhangi bir şüpheniz olursa sadece 30 saniyede size netice veriyoruz.

Artık yeni bir devrim yaptık. Altında yeni bir dönem başladı. Ülkemizde zaten ben çok ihtimal vermiyorum dürüstlük felsefesi adamızın en özel en şahsiyetli konularındandır.

Bizde hiç kimse ayar hırsızlığı yapamaz. Ben inanmıyorum ama bundan sonra aldığınız altınların ayarını ya da elinizdeki altınların ayarını kontrol edebiliyoruz.

Bunu ülkeye getirdiğimiz için son derece mutluyuz. Para Kambiyo Dairesi ile istişare ettik. İnşallah bunu Ekonomi Bakanlığı ile beraber resmi bir statü kazandıracağız.

Ülkemize gelen ve giden altınların ayar kontrolünü yapabileceğiz. Ülke içi kuyumculuk sektörü için bir gereksinimdi. Bunu başlattık ve faydalı olacağına inanıyoruz.

“Elinizdeki altınları bozdurun”

Son zamanlarda reklamlarla halka “ekonomiyi gelin birlikte büyütelim” sloganı ile evde atıl duran altınların ekonomiye katkı koyması için çağrıda bulunduklarını belirten Küçükuncular, bütün kuyumculuk sektöründe bir hareket oluştuğunu ifade etti. Küçükuncular şu şekilde konuştu:

İnanın evde tahminimce bir ton civarında bir altında var. Yastık altındaki bir ton altının ekonomiye katma değerini bir düşünün.

Biz Kıbrıslılar olarak altını satmayı ayıp kabul ederdik. Ama inanın halkın nasıl ki bir dolar biriktiriyorsanız, nasıl elinizde Euro varsa onu zamanında nakitte çevirebiliyorsanız altında aynıdır.

Ben çağrıyı tekrar yapmak istiyorum. Lütfen altınlarınızı kuyumcunuza götürünüz. eğer kullanmıyorsanız yeni altınla değiştiriniz. Eğer istiyorsanız nakitte çeviriniz, eğer istiyorsanız külçe altın alın onu da bankada teminat olarak kullanın.

Yapılan istatistiğe göre bin ton altın var. Herkesin düğününde taktığı takılar var. Bu konuda kampanya başlatıldı.  Kuyumculuk sektöründe bir hareket var.

Ülkemiz çok güzel, belki ekonomik açıdan son zamanlarda döviz piyasasının çalkalanması ciddi anlamda hepinizi tedirgin etti.

Ama ben sabırla soğuk kanlılıkla bu günlerinde geçebileceğini Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin büyük olduğunu, bununda üstesinden gelebileceğini biliyorum. “Ben de bu kampanyaya katıldım. Bende sizden bu kampanyaya katılmanızı istiyorum. Lütfen elinizdeki dövizi bozdurun, TL’ye dönün. Uzun vadede her zaman haklı çıkacaksınız.

Bu bir kur oyunudur. Eğer dik durmazsanız yıkılırsınız. Eğer karşı tarafı sevindirmek istemiyorsanız mücadele edeceksiniz.

Ekonominin çokta abartıldığı kadar kötüye gideceğini öngörmüyorum. Belki üç beş ay zor bir sürecimiz var ama eğer çalışırsak dik durursak bugünlerin geçeceğine inanıyorum.

Son iki aydır gerek fiyatların çok yükselmesiyle herkes elindeki altını bozdurmaya geliyor. Bu kuyumculuk sektöründeki tüm arkadaşlara fayda getirdi.

Tabi ki insan zaman zaman ellerindeki altınların ne kadar değerli olduğunu bilmiyordu. Kısa süre önce bir köyden bir teyze geldi. Elinde bir avuç altın. ‘42 bin TL’ dedik. ‘Aman evladım emin misin bu kadar para eder mi’ dedi. ‘Eder’ dedim.

‘Ben bu ülkede kuyumcuların altın aldığını bilmiyordum’ dedi.

Kaynak: Kibris GazetesiSitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

izmir escort